İlginizi Çekebilir
serhat
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. ADOP-2000 Nedir? Ne işe yarar?

ADOP-2000 Nedir? Ne işe yarar?

featured

ADOP-2000 Nedir? Ne işe yarar? ADOP-2000, ASELSAN’ın geliştirmiş olduğu ateş destek ürün ailesinin sistemlerini bir araya toplayan sistemler sistemidir. Milyar dolarlara mal olan ADOP-2000 sistemi, arazide komutanın uygun hedefi bulma, zamanlamayı ayarlayabilme, bu potansiyelde hangi atış mühimmatının kullanılacağı gibi temel planları yaparak uygulaması gereken komuta merkezine aniden aktarmasına olanak sağlıyor. ADOP-2000 Nedir? Ne işe yarar? Aynı zamanda muharebe ve ateş destek unsurlarının en az şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor. Tamamen ASELSAN’ın Türk Mühendisleri olarak yerli yazılımla gerçekleştiriler ADOP-2000, görevi icra eden komuta merkezine hedefin nasıl imha edileceği, ne tür planların yapılması gerektiği gibi temel bilgileri aktarmaktadır. C4I sistemi olarak geliştirilen ADOP-2000, yüksek zorlu arazi şartlarında da tam teşekkürlü şekilde kullanma imkanı sağlıyor.

Hedef Tespiti ve Analizi

ADOP-2000 projesi, gözetleyici, silah, ateşleme seviyesinde bulunan bütün mekanizmaları kontrol altına alabilmektedir. Hedef tespitin yapılması, analizlerin saniyeler içerisinde ekranlara yansıtması, planlama ve icra kontrol fonksiyonları gibi yüksek kabiliyetlere sahip özellikler barındırmaktadır. Bunun sayesinde aynı sahada farklı kolluk görevlilerin ateşleme sistemleri kontrol altına alınabiliyor. Buda hava savunma, manevra, toplar, havanlar, çok namlulu roket atarların bir arada yürütülmesine avantaj sağlıyor. Kısacası havada, karada veya denizde görev yapmakta olan bütün silahlı sitemlerin takip edilmesine yardımcı oluyor. Buda taktiksel atışların yapılması ve yürütülmekte olan operasyonda hangi araçların kullanılacağı hakkında detaylı bilgilere yer veriyor. Oldukça başarılı sonuçlar elde etmesine yardımcı olan bu teknoloji sayesinde oldukça ciddilik gerektiren operasyonlar güvenlikli şekilde sonlandırılabiliyor.

Coğrafi Konumun Analiz Edilmesi

ADOP-2000’in en önemli özelliklerinden bir tanesi ise var olan bir yerde oluşacak olan yerleşmede meteoroloji, yer olayları, hassas hızla işlem gerektiren doğa olaylarını anında anlayabilme özelliğinin olmasıdır. Topografik yer ölçümleri anında çevresindeki silahlı sistemlere sayısal veriler sayesinde gönderme fonksiyonları operasyonun başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olmaktadır. ASELSAN’ın ateş destek ürün ailesinde bulunan bütün sistemlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan sistemler sitemi olarak isimlendirilebiliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün silah sistemlerinin tek bir aygıt tarafından yönetilebilmesi orduya daha fazla güç katmaktadır. Arazini farklı yerlerine bırakılmış olan ateşli silahların hepsini yönetebilme kapasitesine sahip olan ADOP-2000 yerli olması orduya daha fazla güç katmaktadır.

Daha fazla bilgi için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap