İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Taşıtlar
  3. ALTAY TANKI ÖZELLİKLERİ

ALTAY TANKI ÖZELLİKLERİ

ALTAY TANKI ÖZELLİKLERİ, ALTAY TANKI ÖZELLİKLERİ

Altay Tankı Özellikleri nelerdir? Türk Savunma ve Sanayi alanında yapılan millileştirme projesi içerisinde bulunan Altay Tankı Türk Silahlı Kuvvetlerinin en çok beklemiş olduğu ana muharebe aracı olarak bulunuyor. Türkiye daha önce yapmış olduğu operasyonlarda millileşmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görmüş oldu. Bunun sayesinde ülke genelinde millileştirme projeleri devam ederken bir yandan da Altay tankının biran önce orduya kavuşması için çalışmalar hızlandırılmıştır. Milli Tank ALTAY, Otokar otomotiv, savunma sanayi A.Ş öncülüğünde yapılmaktadır. Ana muharebe Altay tankının teknik destek sağlayıcısı ise Güney Kore’de yer alan Rotem firması üstlenmektedir. Tankın tasarımı, gelişmesi ve prototip, test sertifika aşamaları için 500 milyon dolar mali kaynak bütçesi ayrılmıştır. Altay Tankı Özellikleri.

Altay Tankının Genel Bilgileri

Altay Tankı Özellikleri. Altay tankı, ismini Kurtuluş Savaşında 5. Süvari Komutanı olan Fahrettin Altay’dan almıştır. Tankın projelendirmesi ise 2009 yılında atılan imzalarla gerçekleştirilmiş olup, ilk iki prototipi ise 15 Kasım 2012 yılında ortaya çıkartmıştır. İki örnekten yapılan test denemeleri sonucunda bilir kişilerden tam puan almıştır. Ateşleme gücü ve üzerinde kullanılan ana silahı Güney Kore firması olan Hyundai Rotem şirketiyle yapılan teknoloji transferleri sonucunda Makine ve Kimya Endüstrsi kurumu tarafından üretilecektir. Atış hızı olarak 3 km menzile sahip olan bu silah, 120 mm’ik 55 kalibre yivsiz top özelliğini taşımaktadır. Tercih edilen ateşleme gücünün oldukça iyi olması Altay tankını daha iyi teknolojiye sahip olmasına imkan kılıyor.

Milli Yazılımla Güçlendirilecek

Daha öncede farklı firmalarla ortak çalışma sonucu üretilen silahlar, Aselsan tarafından millileştirilerek tamamen yerli olanaklarla üretimleri yapıldı. Aynı şekilde Altay tankıda Aselsan tarafından özgün yazılımlarla farkındalığını koruyarak ön plana çıkıyor. Aselsan, yazılım ve donanım konusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine yüzlerce değişik alanlarda kullanılabilen ürün tedariki yapmıştır. En çarpıcı özellikleri arasında bulunanı ise Tankın Elektromanyetik silahlarla mürettebatta bulunan elektronik ürünlerin sekteye uğramasını engelleyen teknolojinin kullanılmasıdır. Keskin manevra kabiliyeti sayesinde yerinde kolaylıkla hareket edebilen Altay Tankı yaklaşık olarak 65 ton civarlarında olacağı düşünülmektedir. Şuan için envanterde yer almayan Altay Tankının yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine kavuşmasını heyecanla bekliyoruz.

Diğer yerli taşıtlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap