İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. Atmaca Gemi Savar Füzesi

Atmaca Gemi Savar Füzesi

featured

Atmaca Gemi Savar Füzesi Nedir? Türk Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması adına yürütülen projede yeniliklere gidilerek yerli ve milli imkanlarla üretilen yeni füze sistemleri envantere girmesi için düğmeye basıldı. Roketsan ile Armerkom işbirliğiyle yapılan projede Atmaca isimli Gemi savar füze sistemi üretildi. Roketsan firmasının ana yüklenici rolü kapsadığı çalışmalarında envanterde yer alan Harpoon Füze sistemin yerini artık yerli imkanlarla üretilen Atmaca Füzesi yer alacak. 2009 yılında Roketsan ile yapılan anlaşma gereğince proje içerisinde Aselsan RF sağlayıcı başlığı üretirken ArMerKom firması ise atış kontrol sistemleriyle operatör konsolların geliştirilmesinde başrol oynayacak. HARPOON Blok sistemi içerisinde geliştirilen Atmaca füzesi yaklaşık olarak 120 mil yani 190 KM etkili menzile sahip olması öngörülüyor. Aynı zamanda Atmaca, Türkiye ’nin denizdeki ilk yerli olarak üretilen füzesi özelliğini taşıyacak.

Atmaca Gemi Savar Füzesi TR40 Motoruyla Güçlendirildi

Sürekli olarak testlere tabi tutulan Atmaca füzesi Denizde en iyi hizmeti sağlaması adına farklı değişikliklere maruz kalabiliyor. SOM füzesi kapsamında kullanılan TR40 yapımı motorlarıyla güçlendirilen Atmaca, ilk test atışlarını başarıyla tamamladı. İleriki dönemlerde Deniz Kuvvetlerine teslim edilmeden önce sistem içerisinde Kale 3500 adlı Turbojetin entegre edilmesi planlanıyor. Atmaca füzesi denizlerde ilk olarak Havelsan tarafından üretimi yapılan GENESİS savaş yönetim sistemleriyle donatılmış olan Milgem sınıfı korvetlerde yer alacak. Daha sonrasında Gabya kategorisinde bulunan firkateynlerde kullanılması üzere üretimleri yapılacak. Bunların yanında Türk Deniz Sularında faaliyet gösteren deniz altı ve diğer gemilerde horpoon özelliği taşıyan silahlı araçlarda da kullanılması hedefleniyor.

Atmaca Füzesinin Asgari Menzili

Atmaca füzesi çok yönlü şekilde sürekli olarak güncellenecek şekilde üretimleri yapılıyor. Şuan için sadece durmuş gemi halinde görev yapabilen füze, ileriki dönemlerde METEKSAN üretimi olan Data-link sistemleri sayesinde hareket kabiliyetini sağlarken hedefi tespit edebilme ve atış desteği sağlama hizmetlerini sunacak. Atmaca, sadece denizden denize değil aynı zamanda denizden karaya kullanılabilecek şekilde de geliştirilmesi planlanıyor. Deniz seyrinde bulunan gemileri vurabilmek ve savaş gemileri olarak sınıflandırılan nesneleri vurabilmek adına füze içerisinde güdüm özelliği kullanılacak. Buda Türk Deniz Kuvvetleri donanmasına yeni saldırı sistemi kazandıracak.

ATMACA Füzesi Özellikleri

Çapı: 350mm

Kanat Açıklığı:~1.4m

Uzunluğu:~6m

Ağırlığı:~800 kg

Harp Başlığı:~200 kg Sınıfı

Motor Tipi: TR40

Menzil:~200 km Sınıfı

Güdüm Sistemi: INS/GPS+RA+DL

Arayıcı Başlığı: ? Bant Aktif RF

Sürati: Mach 0.8/0.85?

Üretici Firma: Roketsan, Türkiye

Diğer yerli ve milli silahlarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap