İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Hava Savunma Sistemleri
  3. BARIŞ KARTALI HİK

BARIŞ KARTALI HİK

featured

BARIŞ KARTALI HİK . Türkiye’nin Savunma Sanayisi alanında atmış olduğu önemli adımlar her geçen gün ciddiliğini koruyarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin daha güçlü hale gelmesini sağlıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Boeing firması arasında yapılan B737-700 tipi havadan erken ihbar ve kontrol uçağı sözleşmesi ilk olarak Temmuz 2003 senesinde imzalanarak yürürlüğe girmesi adına gerekli işlemler başlatılmıştır. Yapılan sözleşme neticesinde BARIŞ KARTALI HİK projesi içerisinde Türkiye, Amerikan firmalı Boeing uçak üreticisinden dört adet B737 tipi havadan ihbar uçağı siparişi vermiştir. Aynı zamanda bir adet yer destek sistemi paket içerisinde satın alınarak Türk Hava Kuvvetlerine teslimatı gerçekleşmiştir. Söz konusu program içerisinde 2004 yılında tekrardan yapılan sözleşmede modifikasyon, sistem yerleşimi, kontrol, test, teslim gibi işlemlerin TUSAŞ tarafından yapılması için çalışmalar yürütülmüştür. Yapılan gerekli sözleşmelerden sonda Türkiye’ye teslim edilecek olan diğer Barış Kartalı uçakları TUSAŞ tesislerinde üretilmiştir.

Bütün Projeler Türk Firması Tarafından Tedarik Ediliyor

Tadilat işlemlerinin ardı sıra, proje kapsamında yapılan sözleşme gereğince Türk firmalı TUSAŞ, kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu yazlım ve projeleri uçağa ilave etmiştir. Planlı plansız veya periyodik çalışmaların tümü TUSAŞ şirketi tarafından yapılmaktadır. Uçağın yerli yazılımla donatılması ileriki zamanlarda haberleşme kanallarını daha güçlü hale gelmesine imkan sağlıyor. Olası durumlarda farklı frekanslar üzerinden geçmeden direk olarak Türk frekanslarında iletişim ağları trafik oluşturarak güvenli şekilde iletilmesi gereken bilgileri aktarıyor. F16 uçak sistemlerinde kullanmış olduğumuz yerli yazılımlar kadar büyük önem arz etmektedir.

Barış Kartalı HİK Görevi Nedir?

Yerli imkanlarla donatılan Barış Kartalı HİK, toplamda 12 personelin görev yapabileceği konsollarla donatılmıştır. Uçakta 2 kişi uçuş, 10’u görev ekibi olmak üzere 12 personel yer almaktadır. Her birinin görevleri ayrı ayrı olması işi daha da ciddi hale getiriyor. Peki Barış Kartalının Görevi Ne? Türk hava kuvvetlerinin hava gücünü daha iyi şekilde tedarik etmesi ve olası operasyonları daha net şekilde ilerletebilmesi için erken ikaz ihbar uçağına ihtiyaç duyuyor. F-16 gibi envanterde yer alan uçakların kalkışlarından havadaki iletişimlerinin sağlanmasından tutup her türlü hareketleri HİK tarafından kontrol edilmektedir. Aynı zamanda yerden havaya füze sistemlerin durumu da uçak içerisindeki kontrol ekipleri tarafından yönetilmektedir.

Diğer yerli projelerimiz için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap