İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Hava Savunma Sistemleri
  3. Bayraktar TB2 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bayraktar TB2 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

featured

Türkiye’de hızla gelişen İHA,SİHA sistemleri hava, kara, deniz kuvvetlerinin güçlerine güç katarak operasyonlarını başarıyla icra etmektedirler. Bayraktar TB2 ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Bayraktar, bünyesinde üretimleri yapılan ve tamamen yerli, milli, yazılımla donatılan SİHA ve İHA sistemleri dünyada en çok konuşulan Türk yapımı silah sistemleri arasında yerini alıyor. Son zamanlarda Ülkemizin sınırlarını korumak maksadıyla gerçekleştirdiği operasyonlarda muhteşem sonuçların elde edilmesine imkan sağlayan Bayraktar TB2 sistemleri de gündemde yerini korumuş bulunuyor. Sistemlerin kendini gizleyebilme özelliklerini taşıması sayesinde bazı hava savunma sistemlerini kör ederek imha etme kabiliyetlerine sahiptirler. Hava gücünü oldukça fazla kuvvetlendiren Türk Silahlı Kuvvetleri sürü şeklinde SİHA uçuşu yaparak gerekli yerleri atış altına almayı başarabildi.

SİHA NEDİR?

Silahlı insansız hava araçları SİHA, F16 ve diğer savaş uçaklarından daha fazla havada kalma özelliğini taşıyor. Vardiyalar şeklinde kontrol altına alınan SİHA sistemleri 25 saatlik uçuş rekorunu elinde tutuyor. Gerekli koordinat merkeziyle aniden bağlantısının kesilmesi durumlarında da otomatik olarak havalanmış olduğu üsse geri dönerek iniş yapmaktadır. Tamamen yazılım alanında güçlendirilen SİHA sistemleri askeri kayıpların oluşumunu en aza indirmektedirler. Kritik alanlarda bile görevini yapabilme kabiliyetlerini sunmaları sistemlerin daha güçlü hale gelmesine olanak sağlıyor. SİHA sistemleri ilk olarak 2014 yılında ABD ve İngiltere ülkelerin envanterinde bulunuyordu. Daha sonrasında dış piyasaya sunulan SİHA sistemleri farklı ülkelere satılarak dünya gündemine oturdu. Bunun üzerine Türk mühendisler bir araya gelerek Türkiye adı altında büyük projelere imza atacak yerli imkanlarla üretilen SİHA ve İHA modellerini ortaya çıkarttı.

Operasyonlarda Teknolojik Gelişmeler

Türkiye ilk insansız aracını 1990 yılında Amerika’dan satın aldı. 1992 yılında kendi imkanlarıyla İHA üretmeye başlayan Türkiye 2010 yılında tamamen operasyonlarda kullanılabilecek SİHA geliştirmeyi başarabildi. Operasyonlarda büyük verimler elde etmeyi sağlayan İHA’lar yüksek ateş gücü sağlayarak çevre etrafında bulunan destek birimlerine ateş desteği sağlamaktadırlar. Aynı zamanda 27.000 Feet yüksekliğine kadar yükselebilme kabiliyetlerin olması karşı düşman hedeflerinden saklanabilme özelliğini taşıyor. Bayraktar TB2 modeli taktik silahlı insansız hava aracı, istihbarat görevlerinde orta veya uzun havada kalış özelliğiyle ihraç edilen dünyanın ilk hava aracı unvanını elinde tutmaktadır.

Temel Özellikler

  • 24,000 Feet Uçuş İrtifası
  • 24 Saat Havada Kalış Süresi
  • 150 Km Haberleşme Menzili
  • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
  • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
  • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği

Diğer hava ürünlerimiz için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap