İlginizi Çekebilir
featured

Hava kuvvetleri Komutanlığının sınırlarını koruma gözetleme ve teşhis noktalarında ihtiyaca yönelik helikopterlerin olması bu eksikliğin giderilmesi hususunda çalışmalar yapılmaya başlamasına vesile olunmuştur. Boeing 737 AEW&C Uçağın projesinin yapımı Savunma Sanayi İcra komitesinin ortak bildirisiyle 1998 yılında ayrı firmaların projede yer alınması isteği bulunmuştur. Boeing 737 AEW&C için gelen tekliflerin kılı kırk yaran ince detaylarla incelenmesinin ardından 28 Kasım 2000 tarihinde SSİK Boeing Grumman ortaklığı yapılan bu ihalede başarılı olduğu açıklandı. Başlatılan çalışmaların ayrı firmaların bulunması ile de ilk sözleşmeler imzalanmış oldu. Yabancı ortaklarında olduğu proje kapsamında ki Türkiye’nin geliri ise şu miktarla açıklanmış. Hisselerin yüzde 12 sinde hak sahibi olan Türkiye ek olarak sözleşme kapsamındaki baz fiyatı ile birlikte 576 Milyon ABD doları kadar bir kazancı oldu.

PROJEDEKİ GURUR LİSTESİ

Yapılacak bu projede yabancı firmaların yer alması yanında Ülkedeki seçili ve saygın firmalarında yer aldığı görülmektedir. Ülkede ki birçok yerli ihtiyacın giderilmesinin de büyük rol oynayan Aselsanın A.Ş ta bu yerli listede yerini en ön sıralarda alırken sıranın devamında Havelsan Teknoloji Radar Sistemi, Kale kalıp ve dünyanın birçok ülkesine sayısız sefer yapan ve yapılan bu seferler içerisinde tercih listelerinin aranan isimleri olan THY da listedeki listede bulunmanın gururunu yaşamaktadır. Yapılacak olan projede farklı alanlara hitap eden başka firmalarında olduğu bilinmektedir ek olarak TAI, Mikes ve Selex te projede yer almaktadır. Çalışma da yer alan bu seçili firmaların yapımda olan uçağın farklı alanlarına hitap ettiği bilinmelidir.

BİRÇOK GÖREV VE İHTİYACA HİTAP EDİYOR

Öncelik olarak ülkedeki hava savunmalarında açık ara önde olacak olan çalışmada ihtiyaç noktalarındaki eksikliklere hitap edilmesi çerçevesinde durulmaktadır. Yerli olan şirketlerin görev dağılımı ise şu şekilde sıralanabilir. TAI uçağın modifikasyon noktasına, sorumlu sistemin entegrasyonun kontrol noktasına ve lojistik yardımın da etkin rol alıp bu alanlardan sorumluluğu üstlenmektedir. Yerli üretimdeki sayısız başarısıyla bilinen Aselsan şirketi is VHF-UHF telsizlerinde GPS EGI üretme sorumluluğunu üstlenmiştir. Yerli bir başka firmamız olan Aselsan da teknisyenlere sağlanacak eğitimde, sistem mühendisliğin de ve yer seğmen ti yazılım sistemlerindeki ihtiyacı karşılayacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  • Mürettebat: 6-10
  • Faydalı Yük: 19,830 kg (43,720 lb)
  • Uzunluk:33.6 m
  • Yükseklik: 12.5 m
  • Kanat açıklığı: 35.8 m
  • Boş ağırlığı: 46,606 kg (102,750 lb)
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 77,564 kg (171,000 lb)
  • Motor: 2 × CFM International CFM56-7B27A turbofan, 27,000 lbf (118 kN)
  • Seyir hızı: 853 km/s

Diğer hava sistemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap