İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. Bora Balistik Füze

Bora Balistik Füze

featured

Bora balistik füze sistemleri, Sanayi Savunma Bakanlığı ile Roketsan arasında 23.11.2009 tarihinde imzalanarak üretilmesi için gerekli proje başlatılmıştır. BORA B adındaki füzenin üretilmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının karadan karaya fırlatılacak uzun menzilli roketinin üretilmesi ihtiyaçların karşılanması amacıyla geliştirilmesi planlanmıştır.Bora Balistik Füze ilk olarak 2017 yılında IDEF-2017 adında uluslararası savunma sanayi fuarında dünyaya tanıtıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine giriş tarihi net olarak bilinmemektedir. Fakat bazı kaynaklarına göre TSK 2014 yılında bora uzun menzilli füze sistemini envanterine kattığı belirtilmektedir. Buna ek olarak resmi kaynaklara göre 2017 yılında 50 adet BORA BF modelinde füze sistemi Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmiştir.

Bora Füzesi

Bora Füzeleri, muharebe sahası içinde belirlenen hedefleri etkili şekilde ateş altına alabilmektedir. Yoğun ateş gücüne sahip olan bora sistemleri hedefi anında imha ederek büyük tahrip gücü oluşturmaktadır. Füze Roketsan firması tarafından üretilmektedir. Kolayca entegre edilen başlıkları sayesinde 8×8 taktik tekerlekli araçlar üzerine kullanılıyor. Aynı zamanda çok namlulu ateş gücüne sahip olan Roketsan üretimi ÇMRS üzerinden de atışı yapılabilmektedir. Kullanım yerine göre ihtiyaçların karşılanması maksadıyla diğer tekerlekli araçların üzerine de monte işlemi yapılabiliyor. Uygun hedefleri anında tespit etme, radar mevzileri, toplanma bölgeleri, lojistik tesislerin imha edilmesi konusunda büyük potansiyel sağlamaktadır.

Yoğun ve Etkili Ateş Gücü

Öncelikli hedeflere yoğun şekilde kilitlenerek etkili ateş gücü oluşturma maksadıyla geliştirilen Bora füzesi 280+ KM menzile sahiptir. ANS ve KKS sistemlerinden oluşan güdümlü projesi 470 kg parça tesirli harp başlığını taşımaktadır. 610 mm çapında bulunan Bora füzesi yaklaşık olarak 2500 kg ağırlığına sahiptir. 280 KM+ menzile kadar hedefini başarıyla imha eden bu füze, şuan için Türkiye’nin bilinen en uzun balistik füze sistemi olarak tarihe geçmiştir. Ateş gücü olarak hedefi yoğun şekilde tahrip etme kapasitesine sahip olan Bora, belirli araçlar üzerine entegre edilerek kullanılmaktadır. Şuan için araçlar üzerine monte edilen Bora güdümlü füze sistemleri ikili atış başlığıyla hizmet sağlıyor. İlerleyen zamanlarda daha uzun menzillere sahip bora modeli füze sistemlerine rastlayabiliriz.

Teknik Özellikler

Çap 610 mm
Ağırlık 2.500 kg
Menzil 80 – 280 km
Güdüm Küresel Konumlama Sistemi + GLONASS Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
Sadece Ataletsel Navigasyon Sistemi
Kontrol Hidrolik
Tahrik Sistemli
Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi Parçacık Etkili Tahrip
Harp Başlığı Ağırlığı 470 kg
Tapa Tipi Çarpma ve Yaklaşmalı
Doğruluk (CEP) ≤10 m KKS + GLONASS
Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
≤100 m Sadece Ataletsel Navigasyon Sistemi

Diğer yerli füzelerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap