İlginizi Çekebilir
ak47Resmi
 1. Ana Sayfa
 2. Silah Karşılaştırmaları
 3. Canik vs Glock Tabanca

Canik vs Glock Tabanca

CanikTabanca Resmi

Canik vs Glock Tabanca. Canik tabancalar, TP serisi, Mete serisi ve eğitim serisini içeren birçok modele sahiptir. Mete serisinde elyaf katkılı polimer gövde, mermi işaret mandala, farklı boyutlarda arka kabza, hafiflik ve tırtıllı tetik, askeri standartta pikatini ray, eldiven kullanıma uygunluk, nikel kaplama atış kontrol parçaları ve kılıf, mermi basma aparatları bulunmaktadır. Eğitim serisinde de aynı özelliklerde tabancalar bulunmaktadır. Mete serisi içerisinde de bunlara ek olarak optik nişangah ile beraber kullanılabilir nişan hattı ve tamamen çift taraflı kullanıma uygun gövde bulunmaktadır.

Samsun Yurt Savunma’nın 2000 yılından beri Samsun’daki fabrikasında Canik marka roketler ve füze sistemleri, havacılık ve yarı otomatik tabanca üretimi yapılmaktadır. 2016 yılındaki verilere göre, Türk tabanca ihracat şirketleri tek başına satışların %70’ini elde ederek Amerikan silah ihracatı dünyadaki markalar arasında sekizinci olarak yer almaktadır.

Canik vs Glock Tabanca. Glock marka tabanca ve bıçaklarla tanınan Avusturyalı bir silah üreticisi olarak faaliyet göstermektedir. Şirket 1963 yılında Deutsch-Wagram’da Gaston Glock tarafından kurularak ilk silah modeli olan Glock 17, Avusturya Ordusu için geliştirilmiş ve P80 olarak adlandırılmıştır. Silahların yapısında ufak bir bölümünde polimer kullanılmıştır ve bu sayede daha hafif bir yapıya sahiptir. Ayrıca içeriğinde belli bir oranda çelik de bulunmaktadır.

Glock tabancaları güvenilirlikleri ve dayanıklılıkları ile nam salmış firmalar arasında yer almaktadır. Bu tabancaların onarımları ve bakımları kolay ve ucuz olup çıkarılması ve takılması çok kolaydır. Glock ayrıca çeşitli bıçak modelleri ile de ünlü bir firma olup bu alanda da özel tasarımlar üretmektedir.

Canik Vs Glock Tabanca Karşılaştırması

Birçok ülkede üretilen tabancaların çapı ve standartları farklıdır ve tabancalarının genel amacı emniyet teşkilatı aracılığıyla güvenlik ve koruma sağlamaktır. Dünya çapında kanıtlanmış kullanımı ve güvenilirliği birçok otorite tarafından kabul edilen firmalar arasında Canik ve Glock firmaları yer almaktadır. Özgün komple veya alt ürünlere sahip olan Canik vs Glock tabanca özellikleri arasında birçok ortak özellik bulunmaktadır:

 • Farklı tetik mekanizması çalışma sistemlerine sahiplerdir.
 • Genel özellikleri birçok benzerlik göstermektedir. Bunlar arasında ergonomik kabza, modern görünümlü dış hat, gizli iğne ateşlemesi, yüksek mermi kapasiteli şarjör, gibi benzer nitelikler bulunmaktadır.
 • Canik ve Glock tabancaların her ikisi de özel harekat kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Gizli taşıma özelliği bulunmaktadır.
 • Modern dizayn teknikleri ile gizli ateşleme sistemleri bulunmaktadır.
 • Canik modellerinde yer alan tırtıklı tetik sayesinde daha ergonomik temas sağlanmaktadır.
 • Her iki tabancada da eldiven takılı durumda kolay ve rahat bir şekilde sürgü bırakma mandalı ile şarjör bırakma mandalı sorunsuz kullanılabilmektedir.
 • Kılıf malzeme kalitesi ve kılıf ergonomisi açısından da her iki tabancada sorunsuz kullanılmaktadır.
 • Canik marka tabancalar Türkiye şartlarına uygun olarak üretilmiş olup, coğrafi iklim şartlarına uyumludur.

9.8
İnceleme Sonucu

Yıllarca piyasada yer edinmiş, kalitesini kanıtlamış ve bir çok filmde reklamı yapılmış olan Glock tabanca gerçekten kaliteli bir tabancadır. Fakat yerli üretim tabancamız Canik daha modern yapı taşları üzerine kurulu olup kalitesini daha çok belli etmektedir. İki tabancada Dünya üzerinde yankı uyandırmıştır.

 • Canik Sağlamlık 10
 • Glock Sağlamlık 10
 • Canik Tasarım 10
 • Glock Tasarım 9
 • Canik Yerli Malıdır 10
Yorum Yap

Yorum Yap