İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. Cirit Lazer Güdümlü Füze

Cirit Lazer Güdümlü Füze

featured

Cirit Lazer Güdümlü Füze Türk Savunma Sanayisinin öncü firmaları arasında olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif olarak envanterde kullanılan roketlerin imzasını taşıyan Roketsan firması TSK’nın gücüne güç katmak amacıyla çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Roketsan tarafından tasarlanan ve dünyanın ilk lazerli helikopter füzesi unvanını taşıyan CİRİT adındaki güdümlü füze sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak diğer bütün rakiplerini geri planda bırakıyor. 2004 yılında geliştirilme planlarına başlanan 2.75 lazer güdümlü füze testleri ilk olarak 2006 yılında yapıldı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasından sonra 2011 yılında seri üretime geçerek 2012 yılının Mayıs ayında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Cirit Lazer Güdümlü füze aktif şekilde kullanılmasıyla kısa süre içerisinde Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerin büyük dikkatini üzerine çekmeyi başarabildi.

Sınıfının En Uzun Füze Sistemi

Roketsan tarafından üretimi yapılan CİRİT lazer güdümlü füze sahip olduğu tasarımıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Füze üzerinde aerodinamik yapı malzemeleri kullanılarak kompozit katı yakıtlı motor ilave edilmiştir. Klasik 2.75 füzelere göre 8 KM menzile başarıyla ulaşabilen CİRİT füzesi sınıfının en başarılı sistemi olarak kayıtlara geçmiştir. Füze, 15 kilo, 70 milimetrelik çok maksatlı harp başlığı taşımaktadır. Özelliği sayesinde ulaştığı hedefi kolaylıkla imha ederek görevini yerine getiriyor. Aynı zamanda zırh delici, anti-personel, ve yangın çıkarma özellikleri taşıyarak yüksek tahrip etme gücünü elinde taşıyor. Atış talimatı yapılmadan önce belirlenen hedef akıllı bilgisayar sistemleri üzerinde belirlenerek atış öncesi sistemin en iyi şekilde hedefini infilak etmesine yardımcı oluyor. Akıllı lançer sistemiyle birlikte çevre şartlarını anında ekrana yansıtarak hedef pozisyonunu atış yapacak olan sisteme aktarmaktadır.

Çok Yönlü Amaçlar İçin Kullanılabilir

CİRİT güdümlü füze çok yönlü tasarımı sayesinde birden fazla platform üzerinde kullanılabilmektedir. Kara araçları, sabit kara platformu, helikopter, İHA, SİHA, deniz araçları gibi istenilen her alana kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Karadan karaya, havadan havaya ve denizden denize atış gücü kanıtlanarak sisteme geçmiştir. Roketsan imzası taşıyan CİRİT füzesi ilk olarak TSK bünyesinde bulunan AH-1W kobra ve T-129 atak helikopterine entegre edilerek aktif görevlerde başarıyla hedeflerini yok etme başarısını kazanmıştır.

Teknik Özellikler

Çap 2.75” (70 mm)
Boy 1.9 m
Ağırlık 15 kg (Yalıtımlı Tüp Hariç)
Menzil 1.5 km – 8 km
Harp Başlığı Çok Maksatlı Başlık
Zırh Delici
Personel
Yangın Çıkarıcı
Yüksek İnfilaklı Başlık
Güdüm MEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Motor Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt
Hedef Tipleri Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler
Lazer İşaretleme STANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

Diğer yerli füzeler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap