İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. ÇNRA ROKETLERİ

ÇNRA ROKETLERİ

featured

ÇNRA ROKETLERİ ÇNRA, Türkiye’nin ateş gücünde en iyi desteği sağlayan çoklu ateş sistemi Fırat Kalkanı Operasyonunda kendini kanıtlayarak envanterdeki gücünü korumayı başarabilmiştir. Roketsan tarafından üretimleri yapılan Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) 107, 122, 300 mm’lik ateş namluluk versiyonları bulunuyor. Oldukça geniş mühimmatları kapsayan ÇNRA aynı zaamnda 107 ila 122 mm namlulu roket atar desteğini de bulundurarak ateş gücüne ilave güç katıyor. Silahın en çok beğenilen tarafı ise yüksek hareket kabiliyetine sahip olmasıdır. Yüksek ateş hızı hedefi dakikalar içerisinde roket yağmuruna tutma olanaklarını sağlamaktadır. Buda karadan karaya ateş gücünü oldukça yüksek seviyelere ulaşmasına yardımcı oluyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde yer alan ÇNRA ROKETLERİ son zamanlarda yapılan operasyonlarda kritik görevleri başarıyla tamamlamıştır.

Her Türlü Araçlara Monte Edilebilir

İstenilen araç veya ebatlarda monteleri sağlanabilen ÇNRA ROKETLERİ sistemleri hafif ve çevik olmasıyla birlikte sahada bulunan taarruz güçlerine ateş desteği sağlayabiliyor. Araçlara montesi kolay şekilde yapılabilmesinden dolayı Denizyolu, Havayolu, Demiryolu gibi karadan başka yere nakledilmesi zaman almıyor. Tamamen Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen ÇNRA sistemleri Küresel konumlanma sistemleriyle belirtilen koordinatlara 5 dakika içerisinde kilitlenebiliyor. Profesyonel şekilde tasarımları yapılan ÇNRA çoklu roket atar sistemi genelde 4×4 taktik araçlarında kullanılmaktadır. İstenildiği taktirde daha büyük araçlara montesi yapılabiliyor. Ateş desteği sağlandıktan sonra kolaylıkla roketlerin ilave edilebilmesi de sisteme güç katıyor. Nato sistemlerine uygun şekilde üretimleri yapılan ÇNRA sistemleri TSK envanterinde aktif şekilde görev yapmaktadırlar.

T-122 ÇNRA Genel Özellikleri

ÇNRA sistemi dünya üzerinde farklı isimlerle değişik özelliklere sahip modelleriyle Amerika ve Rusya ordularında kullanılmaktadır. Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerin Envanterinde de yer alan ÇNRA gelişmiş özelliklere sahip şekilde geliştirilerek görev yapmaktadırlar. Farklı model türlerine göre üretilen ÇNRA sistemleri 100 KM’ye kadar ateş desteği sağlayabiliyor. T-122’lik modeli 40+ KM alanına kadar etkili ateş gücünü koruyabilirken, bir üst modeli olan T-300 100+ KM mesafeye kadar ateş yapabilmektedir.  Genel özellikleri arasında en önemli olanları ise Atış Planlaması, Durumsal Farkındalık, Sayısal Haberleşme ve Kullanıcı Dostu Ara yüze sahip olmasıdır.

Teknik Özellikler

Çap 122 mm
Menzil 16 – 40 km
Namlu Sayısı 2×20 TR-122, TRB-122, TRG-122
Salvo Aralığı 0,5 sn
Taşıyıcı Platform 6×6 Taktik Tekerlekli Araç
Yükseliş 0 – 55°
Yan ±110°
Tevcih Otomatik
Manuel (Yedek)
Stabilizasyon 4 Hidrolik Ayak
Navigasyon Sistemi Ataletsel Navigasyon Sistemi + Küresel Konumlama Sistemi

Diğer füzeler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap