İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SİLAHLARI
Trendlerdeki Yazı

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SİLAHLARI

SilahResimleri

Dünyanın En Güçlü Silahları nelerdir? İnsanlık tarihi boyunca ortak bir sorun olan savaş ülkelerde yarattığı üstün olma anlayışı ile yeni silah teknolojilerinin sürekli gelişmesine neden olmuştur.İnsanlık tarihi boyunca dünyanın en güçlü silah yapılmaya çalışılmış ve dönemlere göre başarılı olunmuştur. Kullanılan silahlar üretildiği dönemler hakkında bize bilgiler sunmakta olup gerçek dünya verilerini kullanıldığında “ölüm endeksini” hesaplanması mümkün olmuştur. Bu hesaplar yapılırken  silah aralığı, ateş oranı, doğruluk, etki yarıçapı ve savaş alanı hareketliliği dikkate alınmıştır.

İŞTE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SİLAHLARI

Arbeküz

Arbeküz nedir? Arbeküz nerelerde kullanılmıştır?Arbeküz tarihi 15. yüzyıl İspanya zamanlarına dayanmaktadır, arbeküz silahı savaşta kullanılan ilk omuzdan ateş silahtır. Silahta destek için dipçik kullanılmasını şarttı.

Nispeten ucuz olan silah dünyaya hızla yayılmıştır, fakat uzun mesafede başarısız olmuştur, şarjör değişimi bir dakika civarında süren silah savaş ortamında yavaş kalmıştır ve bazı askerlerde kalıcı işitme kaybına neden olmuştur.

Arbeküz’e Örnek.

Çakmaklı Silah

Çakmaklı tüfek, ilk olarak 17. yüzyılın başlarında Avrupa’da görülmüş olup arbeküz ile karşılaştırıldığında çok öne geçmiştir. Çok daha hafif olması sayesinde, bir destek ihtiyacını ortadan kaldırarak.18. yüzyılda İngiliz ordusunun favorisi olan silahı olmuştur ve güçlü mekanizması sayesinde direk öldürmek üzere tasarlanmıştır.

Çakmaklı Silah Resmi

Kuyruktan Dolmalı Silah

Önden kırmalı tüfeklerin aksine kuyruktan dolmalı olarak üretilen bu tüfek diğer tüfeklerin aksine savaş esnasında zaman tasarrufu ve güvenlik sağlamıştır. Günümüzdeki çoğu silah arkadan dolmalıdır ve bu silah türünün ilkidir.

Kuyruktan Dolmalı Silah Resmi

Springfield M1903 (M1903 Springfield)

Birinci Dünya Savaş’ında Amerikan askerleri tarafından çokça kullanılan bu tüfek, özel tasarımı sayesinde yarı otomatik olarak ateşlenebiliyordu. Silah savaş esnasında verdiği hasardan dolayı güvenilir, attığını vuran ve ölümcül bir silah olarak ün kazandı.

Silah 2. Dünya savaşına kadar keskin nişancı silahı olarak da kullanıldı fakat kısa menzili yüzünden kullanımı pek tercih edilmedi.(600 metre)

Springfield M1903 Resmi

Dünyanın En Güçlü Silahları-Alman Taarruz Tüfeği

Dünya Savaş’ının sonlarına doğru Almanya tarafından üretilen taarruz tüfekleri, bir makineli tüfeğin hızlı ateş gücünü daha kolay taşınabilir bir seviyeye taşıdı ve tarih sahnesine adını yazdırdı. Günümüzdeki silahların atası olan bu tüfekler üstün ateş yeteneğine sahiptir, çıkarılabilir şarjörler ile yeniden yüklenir ve en az 330 metre etkili bir menzile sahiptir.

Alman Piyade Tüfeği

Makineli Silah / Maxim Gun

Birinci Dünya Savaşında kader değiştiren, kurulduğu bölgelerde sabitlenen ve çok üstün ateş yeteneğine sahip olan maxim gun geri tepme kuvveti ve yatay mermiliği sayesinde hızlıca çıkarılıp takılabiliyor ve saldıraya geçen askerler üzerinde kullanılıyordu. Silah taşınabilir ve sabitlenebilir olması sayesinde bütün Avrupa’da kullanıldı. Bilinen en tehlikeli silahlar arasında yer almaktadır.

Maxim Gun Resmi

Dünyanın En Güçlü Silahları-M2 Browning, 1933

I. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru tasarlanan M2, su soğutmalı olarak tasarlanmasına rağmen, hava soğutmalı olarak değiştirildi. Çok ağır ve hantal olan M2 Browning 50 kalibrelik yuvarlak, tipik bir tüfek mermisinin yaklaşık dört katı fazla enerji ile ateş eder. Bir inç çelik zırhtan geçecek ve 1800 metre uzaklığa kadar ölümcül olan M2, temelde değişmeyen bir tasarımla hala hizmet vermektedir.

Yakın Zamana ait M2 Browning Resmi

M1 Garand, 1936

Milyonlarca kez üretilen bu silah General Patton tarafından “şimdiye kadar icat edilen en büyük savaş icadı” olarak nitelendirilmiştir.Dünyanın ilk yarı otomatik tüfeği olan Garand 1936 yılında üretilmeye başlamıştır. Amerikan askerlerinin ana silahı olan bu tüfek, düşman tüfeklerinin yanında ezici bir üstünlük sağlıyordu. İyi yönleri fazla olsa da bir hayli askerin ölümüne sebebiyet vermiştir.Mermileri demir bir şarjörün içine koyulan tüfekte. şarjör silahın üstünden iç aksama takılıyordu. Silahta mermi bittiğinde şarjör kendini sert bir şekilde dışarı atarak ”TİN” şeklinde bir ses çıkarırdı. Yakın çatışmada bu sesi duyan Alman askerleri merminin bittiğini anlayıp direk hücuma geçerlerdi. Bu sebepten çok sayıda Amerikan askeri ölmüştür.

Tarihten bir sahne

AK-47, 1949

Mikhail Kalaşnikof, tasarımı olan bu silah ateş gücüne ikinci sırada yer vermiş, basit, ucuz ve güvenilir olması için üretilmiştir. Tasarımı bütün dünya tarafından bilinen 7.62-mm mermi kullanan AK-47, tartışmasız tarihinin en etkili ve popüler silahtır, dünya üzerinde her yerde bulunan bu silah milyonlarca adet üretilmiştir.. Hareketli parçalar arasındaki büyük boşluklar, AK-47’nin üretilmesini kolaylaştırır ve çamur, kum veya kir ile kirlenmeye karşı dayanıklıdır. Bu sağlamlık, bakım ve eğitim kolaylığı silahı dünyadaki en çok tercih edilen silahı haline getirmiştir.

M16 Saldırı Tüfeği

Ar-15 olarak da adlandırılan M16 tüfeği, Armalite Inc. ‘ den Amerikalı mühendis Eugene Stoner tarafından geliştirilmiştir. Bu taarruz tüfeği. 1950’lerin sonlarında, hafifliği, doğruluğu ve sağladığı ateş hacmi ile çok tutuldu. Gazla çalışan bu tüfek orijinal konfigürasyonunda hem yarı otomatik hem de tam otomatik kontrol seçeneklerine sahiptir. Bu silah bir çok modifiye geçirmiş ve günümüzde hala çeşitli adlar altında kullanılmaktadır. Örnek olarak M16A2 versiyonu, tam otomatik ateşin yerini, doğruluğu arttırmak ve mühimmat tüketimini azaltmak için tasarlanmış üç yuvarlak patlama kabiliyetine sahiptir. Ahşap yerine alüminyum ve kompozit malzemelerin kullanımı sayesinde rakibi olan AK-47’den önemli ölçüde daha hafif hale getirilmiştir.

Dünyanın En Güçlü Silahları-M14 SALDIRI TÜFEĞİ

M14, 1959’da tanıtılan bir savaş tüfeğidir. ABD ordusu tarafından M1 Garand’ın yerine Amerika Birleşik Devletleri servis tüfeği olarak kabul edilmiştir. Ayrıca, M14 resmi olarak 1970’ten itibaren hizmet tüfeği rolündeki patlama ateşleme M16 ile değiştirildi. Vietnam çatışmasının başlarında çoğu ABD kuvvetleri tarafından kullanılan M14, 1960’ların sonlarında Savunma Bakanı Robert Macnamara’nın altında büyük ölçüde M16 ile değiştirildi. Tüfeğin sadece Sınırlı kullanımı, m16’nın kabul edilmesinden sonra, çoğunlukla gemilerde depolandığı ABD Donanması tarafından yapıldı. Bununla birlikte, 2003’te Irak Savaşı’nın patlak vermesinden sonra, bazı M14’ler depodan çekildi ve savaşta kullanılmak üzere piyade birimlerine verildi.

M14 Silahı Resmi

Yorum Yap

Yorum Yap