İlginizi Çekebilir
Aselsan Serçe, Aselsan Serçe
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Esnek mermi yolu

Esnek mermi yolu

Esnek mermi yolu, Esnek mermi yolu

Esnek mermi yolu, özellikle de hava araçlarında gereksinim duyulan ve yerli olarak üretilene kadar diğer ülkelerden ihracat edilen bu ürün artık Türkiye’de yerli imkanlarla üretiliyor. Değişik mühimmatları üzerinde barındıran atış esnasında otomatik olarak boşalan kovanı atıp, yeni mermiyi hazır konuma getiren bu araç silahlı alanlarda büyük ihtiyaç sağlıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her gün millileşme projesi içerinde daha da güçlenmesine olanak sağlayan Türk Mühendisleri bu seferde bu ürününü üreterek hizmete sundu. Her türlü atış yerlerinde kullanılan bu aparat her ne kadar kolay görünse de oldukça önemli özellikler barındırıyor. Savunma sanayimizde üretilen aparat, 12.7 mm, 25 mm ve 30 mm olacak şekilde geliştirilmektedir. 12.7 mm’lik geliştirilmede Aselsan finansal ve fikir konusunda büyük adımlar atarak ürünün biran önce tedarik edilmesi için gerekli çalışmaları yaptı.

Ürünün Daha Gelişmiş Versiyonları İçin Çalışmalar Sürüyor

Mühendislik şirketi olan ANOVA, Ar-Ge çalışmalarını ODTÜ Teknokentte sürdürerek havacılık sanayi yerlileştirme ve millileşme projesinin ilk adımı olan esnek mermi yolu ailesinin son üyesi olan 7,92×51 milimetre kalibreye sahip bu ürün üretimini de gerçekleştirdi. Her geçen gün daha büyük hale gelen Milli Savunma Sanayisi ihtiyaç duyulan her alanda ürünlerin tedarik edilmesi adına çalışmalar yürütmektedir. Ürünün üretiminden sonra belirli atış testlerine tabi tutulan Esnek Mermi Yolu 8 farklı kalibre mermisi taşıma adımını da tamamladı. Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri Havadaki gücünü bir adım daha öteye taşıyarak görevlerini icra etmeye devam edecek.

Esnek Mermi Yolu Kullanım Alanları

Esnek Mermi yolu, hava araçlarında kullanılan aparat olarak hizmet sağlamaktadır. İnsansız hava araçlarında otomatik olarak silah sistemlerinde mermiyi, mermi kutusundan alarak namluya süren mekanizmadır. Ürünün temel kullanım amaçlarını kuvvetlendiren bir diğer özellik ise uzaktan kumandalı silahlı araçlarında mermiyi beslemesidir. Genel özelliği ise mermi kutusunda yer alan mermiye göre esnek hale gelebilmesi ve her duruma kendini adapte ederek çalışabilmesidir. Envanterde aktif olarak kullanılan mekanizma, kullanılması gereken yerlerde kolaylıkla entegre edilerek hizmete açık şekilde kullanılabilmektedir.

Diğer yerli sanayi ürünlerimiz için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan SARP – DUAL başlıklı makalemizde SARP – DUAL, sarp dual mermisi ve sarp dual nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap