İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Taşıtlar
  3. Fırat MT-60T Projesi

Fırat MT-60T Projesi

featured

Fırat MT-60T Projesi nedir? M-60T, ana muharebe tankının, görevi esnasında karşılaşabileceği tanksavar saldırıları tehditlerine karşı terör gruplarına karşı daha etkili görev yapabilmesi, içerisinde bulunan askerlerinin korunabilmesi maksadıyla sisteme ilave yetenekler kazandırılarak FIRAT-M60 T projesi hayata geçirilmiştir. Aselsan tarafından öne alınan yazılım ve korunma amacıyla planlanan proje kapsamında dışarıdan gelecek her türlü tehdide karşı tank güvence sağlayarak içerisinde bulunan mürettebatı koruyabilmektedir. Bir yıldan az süreyle başlatılan projede yüzden fazla M-60T tankının modernizasyonu tamamlanarak hayata geçirilmiştir. İlk olarak İsrail’in kendi tankları üzerinde uygulamış olduğu modernizasyon çalışmaları daha sonrada Aselsan tarafından TSK envanterinde bulunan M-60T tanklarına uygulanarak hizmet sağlamıştır.

Fırat MT-60T Projesi Çalışmaları Başlatıldı

Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından takip edilen proje Aselsan öncülüğünde gerçekleştirilmektedir. İlk denemelerde bazı testlerin sağlanması amacıyla belirli tanklara proje entegre işlemleri yapıldı. Daha sonrasında sahada yüksek başarı elde eden tanklar yapılan modernizasyonun ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış oldu. Bunun üzerine ordumuzda yer alan bütün M-60T tanklarının modernize edilmesi kararı alındı. Proje kapsamında yine aynı şekilde Aselsan tarafından geliştirilen PULAT sistemi entegre edilerek dışarıdan gelecek olan bütün füze tehditlerine karşı yüksek korunma sağlıyor. Aktif füze tespit radarı sayesinde düşman birliklerden gelen atışlar belirli konumlarda imha edilerek tanka çarpmasını engelliyor. PULAT sistemi tanklara tam koruma kalkanı sağlarken aynı zamanda füze imha becerisini de göstermektedir.

Fırat MT60-t Projesi Yerli Sistemlerle Gerçekleştirildi

AKKOR PULAT sistemi, M60T tanklarının modernizasyonunda ilk defa kullanıldı. Yerli imkanlarla Aselsan tarafından üretimi yapılan PULAT sistemi tankın belirli yerlerine entegre edilmektedir. Sürekli olarak oynayan başlıklar çevreden gelecek olan tehditleri algılayarak anında fiziksel müdahalede bulunup yok etme kapasitesine sahiptir. Sistem bileşenleri güç dağıtım birimi, kontrol paneli çalışma, yüksek teknoloji barındıran tetik radarı, karşı tedbir modülü gibi korumayı yüksek seviyelere çıkaran özelliklerden oluşmaktadır. Uygun modül sayesinde 360 derece koruma imkanı sağlanmaktadır. Radar sistemi otomatik olarak dışarıdan gelen tehditleri algılayarak imha etmektedir. Aynı zamanda yakın mesafeden bile atışları yapılan hedef unsur saldırı ateşleri asimetrik harp başlığı aniden reaksiyon vererek imha kabiliyeti sunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap