İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. GMS GÜVENLİ MESAJLAŞMA SİSTEMİ NEDİR?

GMS GÜVENLİ MESAJLAŞMA SİSTEMİ NEDİR?

Miyeg Projesi

Askeri  alanlarda üst düzey mühimmatların kullanılmasının yanında büyük önem taşımakta olan Güvenli Mesajlaşma Sistemi GMS ile sağlanmaktadır. Bu sistem savaş süreçlerinde sınırların korunması, konum bilgisi ve haberleşme için olmazsa olmazdır. Kesintisiz ve müşterek bir donanımla sunulan mesajlaşma sistemi doğruluğu ve güvenirliği en üst düzeyde tutan milli bir başarıdır.

GMS SUNDUĞU ÇEŞİTLİLİK

X.400 ile SMTP düzeyinde mesaj aktarma düzeneği ile atılan mesajlardaki kısıtlamaları bertaraf etmiştir. Ülkenin korunması noktasında büyün elzem derecesi olan askeri mesaj alanlarına uygunluğu ve mesajlaşma sistemi ile de önem derecesini bir kez daha göstermektedir. Teknolojide ki gelişmeler an ve an takip edilerek yapılan üst düzey mesaj raporlama ile izleme özelliklerine de mevcuttur. Genişletebilecek alanında dizin şemasın da iyileştirmeler ve gelişmeler eksik bırakılmamıştır. ACP127-X.400 mesaj dönüşümü ile sistemler arası geçiş birimi ve LDAP Geçit Ara Birimlerini de desteklemektedir. Mesajlaşma işletimcilerinin arka planda çalışırken sistemde hiçbir hatanın söz konusu olmaması için entegre çalışmasıyla geçit yazılımlarına da oldukça zengin bir şekilde yer verilmiştir.

SAĞLADIĞI GÜVENLİK

Tubitak Bilgem çatısında milli ve yerli olarak geliştirilen kurumsal ve askeri mesajlaşma sistemi olan GMS bütün bu işlevlerini yerine getirirken üst düzey bir güvenlikte ve gizlilikte sunmasındaki beklentiyi de karşılamıştır. Ülke için büyük önem taşıyan bu mesajlaşmalar yapılırken hat güvenliği aynı zaman kimlik doğrulama bunun yanında akıllı kart ve HSM destekli, denetim Raporu, Açık Anahtar Altyapısı, Milli kripto algoritması destekli, imzalama şifreleme ve kodlama özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır bütün bu çalışmaların yerli olması konusunda hassas davranılmış olup yapılan iyileştirmeler ve geliştirmeler de bu maddeye bağlı kalınarak yapılmıştır. Kullanımındaki çeşitli özellikleri destekliyor olması her alanda da ki kullanımlar için büyük önem arz etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap