İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Hava Savunma Sistemleri
  3. HÜRKUŞ Eğitim Uçağı

HÜRKUŞ Eğitim Uçağı

featured

HÜRKUŞ eğitim uçağı nedir? Türk Hava Kuvvetlerin pilot yetiştirme okullarında kullanılması üzere üretilen HÜRKUŞ eğitim uçağı, tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilerek göklerde yerini almıştır. Yeni nesil temel eğitim uçağı olarak da geçen uçak geliştirme çalışmaları Mart 2006 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı atmış olduğu adımlarda TUSAŞ ile anlaşma sağlayarak yürürlüğe koymuştur. Bütün ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde tasarımı yapılan HÜRKUŞ gece, gündüz, intibak, aletli uçuş, seyrüsefer eğitimlerin hepsini yapabilmektedir. Gereksinimlerin tamamlanması adına iki farklı kategori içerisinde üretimler yapılıyor. HÜRKUŞ A ve HÜRKUŞ B olacak şekilde farklı konfigürasyon ebatlarında tasarımları yapılmaktadır. HÜRKUŞ A sisteminde EASA, CS-23 gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılırken, HÜRKUŞ B serisinde ise MFD, INS, GPS, HUD gerekli yerlerde bilgisayarlı sistemi kapsayan konfigürasyon şeklinde geliştirilmiştir.

HÜRKUŞ-A Serüveni

HÜRKUŞ-A, konfigürasyonunu tamamlayan yerli uçak, ilk olarak yer takımı ve taksi testlerini tamamlayarak uçuşa hazır konuma getirilmiştir. 29 Ağustos 2013 yılında ise TUSAŞ tesislerinde ilk uçuşunu tamamlayarak hazırlanmıştır. Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi tarafından gerekli olan sertifika izinlerini tamamlaması ardından Türkiye semalarında uçuşa hazır konuma gelen yerli HÜRKUŞ A ilk uçuşunu iniş takımları açık olacak şekilde yapmıştır. Toplamda 9500 FT yüksekliğe kadar ulaşmayı başarabilen eğitim uçağı kumanda yüzeylerin bütün işlemlerini yerine getirerek havada geçirdiği 33 dakikalık serüvenden sonra inişe geçmiştir. 2013 yılında testlerine başlanan yerli eğitim uçağı 2016 yılına kadar kararlılık ve diğer modifikasyon işlemlerini tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı gerçekleşmesi için adımlar atılmaya başlanmıştır. Şuan ki envanter durumunda aktif olarak görev almaktadır.

Rakiplerini Geri Planda Bırakıyor

Sınıfına göre tam teçhizatlı olarak üretilen HÜRKUŞ, rakiplerinin arasında en güçlü motoru taşıyarak hepsini geri planda bırakmayı başarabilmiştir. Uçak yaklaşık olarak 1,5 ton ağırlığına kadar bomba ve mühimmat taşıma kapasitesine sahiptir. HÜRKUŞ, değişik modeller ve ebatlara göre gerekli alanların ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Aynı zamanda son süratle üretim bandından geçen uçaklar silah ve mühimmat taşıyarak düşük maliyetli operasyonlarda kullanılmak üzere farklı ülkelere satılmak için de hazırlanmaktadır. Uzun menzil ve hızıyla birlikte taarruz helikopterlerine destek sağlama imkanını da elde edebilecek.

Teknik Özellikler

Performans (Hesaplanan*)
Maksimum Seyir Hızı 310 KCAS (574 km/sa)
Perdövites Hızı (iniş konfigürasyonu) 77 KCAS (143 km/sa)
Maksimum Tırmanma Hızı (@deniz seviyesi) 4370 ft/dak (22 m/s)
Azami Servis İrtifası 34700 ft (10577 m)
Maksimum Havada Kalma Süresi (@15,000 ft) 4 sa 15 dak
Maksimum Menzil (@15,000 ft) 798 Deniz mili (1478 km)
Kalkış Mesafesi (@deniz seviyesi) 1605 ft (489 m)
İniş Mesafesi (@deniz seviyesi) 1945 ft (593 m)
g limitleri +7 / -3,5g

Diğer hava unsurlarmız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap