İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. İ Sınıfı Fırkateyn Özellikleri

İ Sınıfı Fırkateyn Özellikleri

featured

İ sınıfı fırkateyn bir diğer adı ile İstanbul sınıfı fırkateyn, Türk Deniz Kuvvetleri’ne güç katacak yeni nesil fırkateyn çeşididir. İlk planlamalara göre dört adet üretimi gerçekleştirilip, hizmete başlayacak olan İstanbul sınıfı fırkateynler çok amaçlı devriye fırkateyni görevini üstlenecektir. Saatte maksimum 54 km/sa hıza çıkabilen İ sınıfı fırkateynler, 12.168 km’lik menzili ile de göz doldururmaktadır. 125 kişilik kapasitesi ile Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı donanmada hizmet verecek olan bu fırkateynler, ayriyeten modern silah donanımına da sahiptir.

İstanbul Sınıfı Fırkateyn Silahları

i sınıfı fırkateynde 16 yüzeysavar füzesi, 22 uçaksavar füzesi ve 2 adet çift torpido fırlatıcısı ile denizlerle aktif olarak görev alabilecek, ayriyeten geniş platformu sayesinde ASW helikopter ve İHA gibi belirli boyuttaki uçak mevcutları ile de denizde hava gücünü elimizde tutmak adına büyük üstünlük sağlayacaktır.

İ sınıfı Fırkateyn Ne Zaman Üretilecek?

Ada sınıfının bir üst modeli olarak planlanan İstanbul sınıfı fırkateynlerin ilk gemisi 19 Ocak 2017 yılında yapımına başlayan ve 2020 yılının sonu olarak bitiş tarihi belirtilen TCG İstanbul olmuştur. Yapımının bitmesi ile sırasıyla TCG İzmir, TCG İçel ve TCG İzmit birer yıl ara ile inşası tamamlanarak denize indirilmesi planlanmaktadır. Projenin hayata geçirmesini sağlayan MİLGEM sayesinde %65’den fazla yerlilik oranı ile kendi gemilerimizi inşa etmemiz sağlanmaktadır. Türkiye’de hızla ilerleyen yerli ve millilik hamlesi, başta İstanbul sınıfı fırkateynler olmak üzere her türden projede kolaylıkla belirmektedir. Bu hamlenin bir eseri olan İstanbul sınıfı fırkateyn olan TCG İstanbul, donanmamızın önemli görevlerini üstlenerek büyük bir iş çıkaracaktır. Tamamen yerli ve milli üretimin sonucunda elimizde olan füze ve elektronik sistemler ile donatılacak olan gemimiz, operasyonlarda bir numaralı etkin güç olarak hizmet verecektir. 2020 yılının sonuna bitirilmesi ve 2021’de hizmete girmesi ile başlayan İ Sınıfı Fırkateynler, hedeflenen dört gemi ardından üst sınıflarda savaş gemisi üretimi devam edecektir. Son yıllarda giderek güçlenen donanmamız sayesinde, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bir numaralı caydırıcı güç olmaktayız. Bu durumun devamlılığı için üretilen yerli ve milli savaş gemilerimiz ile Türk Deniz sınırı korunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap