İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG)

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG)

featured

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG). Türkiye’nin dışa bağımlılığının her geçen gün azaldığının kanıtı olan yeni bir proje için eller sıkıldı. Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) için S.S. BAŞKANLIĞI ve SEFİNE TERSANESİ kapsamında sözleşmeler imzalandı ve ivedilikle çalışmalar başlatıldı. Yapılacak geminin yerli firmaları olarak da Aselsan ve Havelsan iş ortaklığı ile proje sürdürülecektir. Dünyada seçkin bir yere sahip olan yerli üretim şirketleri birçok başarıya imza atmış bayrağımızı dört bir tarafta gururla dalgalandırmıştır. Hem havada hem karada hem de denizde muhteşem çalışmalarıyla yerliliği artırmayı hedefleyen şirketlerin gemi sektöründe de ülkeyi en iyi şekilde temsil edeceği kuşkusuz bilinmektedir. Ülkelerin tersanelerinde yer alan birçok gemisinden daha donanımlı ve modern olması hususlarında her iki firma hemfikirlerdir.

İkmal Muharebe Destek Gemisi Başarılı Eşsiz Özellikleri

Yapımı için ortaya çok kıymetli fikirlerin döküldüğü DİMDEG projesi için elde bulunan ihtiyaçlara binaen yapılması esas alınmaktadır. Son zamanların başarılı projelerinde aranan ve etkin olan bir diğer önemli husus şudur ki çevresinde ek olarak hiçbir desteğe ihtiyaç duyulmaksızın aksine yardım noktasında bünyesinde bulundurabileceği tonlarca yük ile birçok ihtiyaca da hitap edebilmektedir. Sınırlardan uzaklarda olan ve ani bir ihtiyaç durumunda direk olarak teknik sorunlara çözüm üretmesi hususu için de çalışmaları olacaktır. Acil ihtiyaç noktasında sadece denizdeki araçlara değil aynı zamanda helikopterlere, insansız hava araçlarına belli bir noktadaki teknik arızalarına da hitap edebilecektir.

YOĞUN EMEK VE BAŞARI

Türkiye’deki en iyi gemi olma özelliklerini elinde bulunduran LHD gemisinden sonra yenilenmiş ve geliştirilmiş birçok özelliği ile ülkenin en başarılı ve büyük gemisi olma özelliklerine sahip olacaktır yeni yapılacak olan DİMDEG gemisi. İki başarılı şirketin ortak gayeleri çerçevesinde yapılacak olan projenin belli alanlarının ortaklara dağıtımı şu şekildedir. Aselsan şirketinin yapması gerekenler olarak belirlenen maddeler de Savaş Sistemi Entegrasyonunda, EMI-EMC Analiz ve Test Çalışmaları, Entegre Muharebe Sistemi, Seyir Yardımcılığı, IFF Sistemi, Helikopter Kontrol Radarları, Kırlangıç Gece Gündüz Kamera Sistemleri ile projedeki yerini alacaktır. Çalışmada ki diğer yerli ortak olan Havelsan ise Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Mesaj İşletim sistemleri ile bu projedeki sorumluluklarını yerine getirecektir.

  • TEKNİK ÖZELLİKLERİ
  • Boy: 194.8 metre
  • Genişlik: 24.4 metre
  • Deplasman: 22.000 ton
  • Seyir Sığası: 4500 deniz mili (NM)
  • Denizde Kalma Süresi:    >30 gün
  • Ekonomik Ömür: >30 yıl

Diğer yerli ve milli silahlarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap