İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kargu Drone Özellikleri

Kargu Drone Özellikleri

featured

Kargu Drone Özellikleri. STK firması tarafından üretimleri yapılan aktif olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan Kargu Drone sistemleri zorlu görev şartlarında personellere kolaylık sağlıyor. Drone sistemlerin çoğunluk gösterdiği bu dönemlerde STK sisteme farklı bakış açısı kazandırarak yapay zeka sistemlerini kullanıp TSK envanterinde kullanılmak üzere donanımlı drone icadını gerçekleştirdi. Kargu Drone Özellikleri nedir? Kargu, kelime anlamı olarak düşmanı ihbar eden kule anlamına geliyor. Nöbetçi muhafız olarak da bilinen Kargu, ismi dağ tepelerinde düşmanı ihbar etme amacıyla görev yapan kişilere de denilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayi Başkanlığı, teknik destek, yönetim, teknoloji transferi, sistem mühendisliği adı altında görevlerin icra edilmesi üzerine STK savunma teknoloji kurumu kurulmuştur. 1991 yılında kurulan STK kargu sistemini üreterek İHA sistemine benzer özellik taşıyan yüksek performanslı sistemi TSK’ya teslim etmiştir.

TSK’nın Yeni Ekip Üyesi

İHA’lar genel olarak yerden insansız olarak havalanarak yaklaşık 24 saatlik görev vardiyalı değişikliklerle havada kalabilmektedir. Oldukça yüksek feetlere çıkabilen İHA’lar TSK’nın havadaki gözü olarak operasyonlarda büyük avantajlar sağlıyor. Aynı şekilde STK firmasının üretmiş olduğu Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA Kargu, personellerin yukardaki gözü olarak hizmet sağlıyor. Uzaktan kumanda vasıtasıyla uçurabilen Kargu, ateş etme özelliğini taşıyarak zorlu görevlerde can kaybının en aza indirilmesi maksadıyla üretilmiştir. Üstün özellikleri sayesinde hedefinin görüntüsünü anında kumanda koluna ileterek hareket kabiliyeti yüksek nesneleri bile vurma imkanı sağlıyor. Yer kontrol ünitesi olarak İHA Şarj istasyonu görev alıyor.

Kargu Özellikleri

Kargu gece ve gündüz yapılan bütün operasyonlarda etkili hizmet sağlıyor. Yapılan atışların daha fazla tahrip gücü yansıtması için yerli yazılımlarla üretilen Kargu, hedefe güdümlü imha seçenekleriyle saldırabiliyor. Mühimmat taşıma kapasitesi fazla olmasa da değişik modellere ayrılan mühimmatları taşıma hizmeti sağlıyor. Sistemin tek er tarafından kolaylıkla kullanabilmesi de ekibi fazla yormadan operasyonun başarıyla tamamlanmasına yardımcı oluyor. Sistem gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat sistemiyle çalışmaktadır. Eve dönüş modunda görevi tamamlandıktan sonra kalkış yerine dönerek işlemi sonlandırmaktadır. Aynı zamanda yapay zeka desteği sayesinde saldırı altına girdiğinde veya ele geçirildiğinde kendini otomatik olarak imha edebilme özelliğine sahiptir.

KARGU TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Menzil: 5 km

Görev Süresi: 10 dakika

Azami İrtifa: 1000 metre

En Yüksek Hız: 72 km/saat

Ağırlık: 6.285 gram

Diğer yerli ve milli silahlarımız için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap