İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Silahlar
  3. KNT-76 Milli Keskin Nişancı Tüfeği

KNT-76 Milli Keskin Nişancı Tüfeği

featured

KNT-76 Milli Keskin Nişancı Tüfeği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en çok ihtiyaç duyduğu gereksinimi ortadan kaldırıyor. MKE kurumu tarafından projesi baştan sona tasarlanarak Türk mühendisleri fikirleriyle Kırıkkale’de üretilmektedir. Keskin nişancı silahı, TSK’nın ihtiyaç duymuş olduğu kriterlere göre tasarlanmıştır. 7,62×51 milimetre çapında olan silah ağırlık olarak 4.700 kiloya denk gelmektedir. MKE aracılığıyla üretimleri son sürat devam eden Keskin nişancı silahı, etkili menzil olarak 800 metreye kadar hedefi tahrip etme gücüyle vurabiliyor. Tüfekle birlikte görev yapmakta olan keskin 3-12×50 keskin nişancı dürbünü de milli imkanlarla üretilerek envanterde yer alıyor. Dürbün bozkurt temalı, 675 termal, lazer işaretleyici ve refleks nişangah olarak silahla birlikte birleştirilip imalatları yapılmaktadır.

KNT-76 Milli Keskin Nişancı Tüfeği Milli Keskin Nişancı Silahı Seri Üretimde

Yapılan testlerden sonra büyük başarı elde eden KNT-76 milli keskin nişancı silahı, TSK envanterinde yer alması için seri üretime geçmiş bulunuyor. Makina ve Kimya Endüstrisi kurumu keskin nişancı tüfeğini yine aynı şekilde TSK personellerinde bulunan MPT-76 milli silahtan esinlenerek tasarlandı. Gaz Piston Hareketli Döner Başlık Kilitleme sistemi MPT-76 silahıyla aynı görevi paylaşıyor. Keskin nişancı adı altında geliştirilen yeni Milli silahımızın MPT-76’dan farkı yarı otomatik olarak ateşleme desteğinin bulunmasıdır. Aynı şekilde silahların atış hızları birbirine benzerlik gösteriyor. Fakat keskin nişancı tüfeğinin daha hassas olması açısından tetik hassasiyeti beş Newton aşağı çekilerek seri üretime geçmesi onaylandı.

KNT-76 Milli Keskin Nişancı Tüfeği Etkili Menzil Herkesi Hayran Bırakıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen KNT-76 silahı, tetik hassasiyeti oldukça performanslı olacak şekilde tasarımı yapılmıştır. Buda istemsiz namlu hareketlerinin meydana gelmesini büyük payla engellemesine yardımcı olacak. Etkili menzil olarak silahın başlıkları farklı kategoriye ayrılıyor. Silahın üretiminde kullanılan namlu uçları 600 metre ila 800 metreye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bunlarda 406 ila 508 mm’ye kadar uzayabilen namlu uçlarıyla gerçekleştiriliyor. Diğer milli piyade tüfeğimiz olan MPT-76 normal şartlar altında 4 MOA mermi dağılımı sonucu veriyor. KNT keskin nişancı silahta namlu ucu uzatılarak mermi dağılım oranını 1.5 MOA’ya kadar düşürülmesi sağlanabilmiş. MOA, ateş edilirken hedefte mermi dağılımının kaç olduğu göstermektedir.

KNT-76 Teknik Özellikleri
Çalışma Şekli: Gaz Piston Hareketli Döner Başlı Kilitlemeli
Ateşleme Türü: Yarı Otomatik
İlk Hız: 800 M/S (Lapua Hps 170 Grain)
Ateşleme Hassasiyeti: 15-25 Newton
Şarjör Kapasitesi: 20
Ağırlık: 4700 gr
Ayarlanabilir Dipçikli,
Dipçik Açık İken Toplam Uzunluk:
1100 mm
Etkili Menzil: 800 Metre
Namlu Boyu: 508 mm
Uzunluk: 1000 mm
Kalibre: 7.62×51 mm NATO
Dağılım: 1.5 MOA
Yiv Set Sayısı: 6

Diğer yerli ve milli silahlarımız için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap