İlginizi Çekebilir
sarpdual
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Milgem Ada Sınıfı Korvet

Milgem Ada Sınıfı Korvet

featured

Milgem Ada Sınıfı Korvet nedir? Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) tasarımı kapsamında Türkiye’nin ilk defa Korvet tipi askeri gemisinin projesi tamamlanmış oldu. Yapılan proje sayesinde tasarım, yazılım ve tekne inşası konularında dışa olan bağımlılık en aza indirildi. Askeri tersaneler ve özel sektörde yer alan öncü firmalarla yapılan bilgi alışverişi sonucunda tecrübe kazanılarak profesyonel şekilde milli kaynaklarla Korvet Sınıfı gemisi yapılmış oldu. MİLGEM oluşumunda %70 civarlarında tamamen yerli sanayi katılımıyla oluşturulmuştur. Projenin tamamen gerçekleştirilmesiyle birlikte 50’den fazla yerli firmaya iş imkanı sağlanmış oldu. Proje tedarikçileri ileriki zamanlarda daha gelişmiş özelliklerle sistemin entegre edilmesi için de farklı fikirler ortaya çıkartmaya çalışıyor. Sürekli olarak gelişmekte olan teknolojiye tamamen uyumlu Korvet gemileri denizde Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katıyor.

Milgem Ada Sınıfı Korvet İlk Projede Üretilecek Olan Gemi

Yapılan anlaşmaya göre projenin ilk etabı 3 gemiden oluşmaktadır. TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada isimlerindeki milli MİLGEM Korvet tipi gemiler Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Üretilmekte olan gemilerde yerlilik oranları her geçen defa daha fazla artarak tamamen millilik oranı yükselmektedir. Heybeliada ve Büyükada üretiminde yabancı firmanın üretmiş olduğu muadili sistemi entegre edilmiştir. Daha sonrasında elde edilen bilgiler ve tecrübelere dayanarak Aselsan projesi kapsamında yerli gelirlerle Muadili sistemi oluşturularak son teslimatı yapılan Burgazada gemisine entegre edilmiştir. Böylelikle artan bilgi sayesinde ilerleyen zamanlarda yerlilik oranı daha fazla seviyele ulaşabiliyor.

Dünya’da Büyük Yankı Uyandırdı

Türk Savunma Sanayisi her geçen üretmiş olduğu yerli yazılımlar dış dünya tarafından oldukça fazla beğenilmekte. Bunun temel sebebi ise son teknolojinin profesyonel şekilde hem tasarımına hem de yazılımına entegre edilmesinden kaynaklanıyor. Pakistan yerli korvetlerin ihalesine katılarak 4 adetlik korvet sınıfı gemilerin 2 tanesini Pakistan’da üretilmesi için anlaşma sağladı. Toplam yapılacak olan ihracatın bedeli ise 1 milyar dolar olacaktır. Bu gelirde Türkiye’nin en büyük ikinci savunma ve havacılık ihracatı olarak tarihlere geçiyor. Korvet tipi gemiler 5 adet farklı mühimmat ateşleyebilmektedir. Bunlardan en tahrip edici silah ise 8X Harpoon Blok II SSM BB adındaki mühimmat yer almaktadır.

Ana Karakteristikleri
Boy-En-Draft99,5 x 14,4 x 3,9 mt
Deplasman TonajTamYük : 2300 t.
Ana Tahrik2 Dizel / 1 Gaz Türbini (CODAC) 2 Pitch Kontrollü Pervane
Seyir Siası / Sürati29 kts+
Personel15 Subay – 52 Astsubay – 13 Uzman Erbaş – 15 Erbaş/Er
HelikopterAB-212 , SeaHawk (Denizaltı Savunma Harbi, Elektronik Harp, Suüstü Harbi)

Yorum Yap

Yorum Yap