İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. MİLKAR 3A3 HARP SİSTEMİ NEDİR?

MİLKAR 3A3 HARP SİSTEMİ NEDİR?

featured

Aselsan tarafından üretimi yapılan MİLKAR-3A3 V/UHF Elektronik Taarruz Sistemi, kullanım yerine göre sahada bulunan bütün mobil frekans üzerinde çalışma yapan elektronik devrelerin kafasını karıştırıyor. Haberleşme bandı üzerinde frekans yoluyla birbirleriyle iletişim kuran iletişim aygıtlarına üst üstte saldırı taarruzunda bulunarak aygıtın yanlış çalışmasını veya şebeke bağlantısını komple olacak şekilde kesebiliyor. Sahada büyük avantajları sağlayan MİLKAR 3A3 sistemi düşman birliklerin iletişim aygıtlarında sorunlar meydana getirerek yanlış çalışmasını veya değiştirilmiş yanlış belgelerinin adrese göndermesine yardımcı oluyor. Düşman veya dost birliklerinin kolaylıkla tanıtabildiği sistem sayesinde sadece hedeflenen birliklerin sistemlerini kontrol altına almayı yapabiliyor. Buda saha içerisinde bulunan haberleşmeyi daha kolay hale gelmesine sağlıyor.

MİLKAR 3A3

Yükselteç sistemiyle çalışan MİLKAR, sistem üzerinde geniş bant frekans RF gücü sağlayabiliyor. Verimli güç kaynağı, besleme alt yapısı ve hızlı anahtarlama özelliği sayesinde oldukça büyük performanslar sunabiliyor. Düşman birliklerinin iletişim araçlarının frekans yönlerini değiştirme veya sinyal karıştırma özelliği olarak işaret birimi ve reaktif karıştırma yetenekleri kazandırılmıştır. Özellik sayesinde sahada bulunan aygıtların taktik frekans atlama hedef muharebe kitlelerine odaklanabilme durumları yapılabiliyor. Yüksek kabiliyetli karıştırma seçeneklerine sahip olan MİLKAR diğer sinyal kesici veya radar kör etme araçlarıyla kullanıldığında büyük verimler elde etmeyi başarabiliyor. Son zamanlarda TSK tarafından yapılan etkin operasyonlarda da kullanılan teknoloji sistemleri karşı düşman hedeflerin iletişimini kesme, radar kör etme gibi durumları gerçekleştirilebilmiş. Buda SİHA araçlarımızın havada kolaylıkla hedefi yok etmeye yardımcı oluyor.

MİLKAR 3A3 Hedef Aygıtlarını Bulma

Sistem kurulduğu andan itibaren saha içerisinde tanıtılan düşman hedefleri otomatik aygıt aracılığıyla taranıyor. Karıştırma seçenekleri, bildirim yanıltma sistemleri de elektronik destek özellikleri sayesinde değiştirilebiliyor. Hedef tespit etme özelliğin daha etkin şekilde kullanılabilmesi için de destek amaçlı analiz yeteneğine sahip olan görev planlama yazılımı entegre edilmiştir. Aselsan firması tarafından üretimi yapılan MİLKAR 2019 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinde faaliyet gösterebilecek olan 11 adet 3A3 destekli araçlar teslim edilmiştir. Yapılan testlerde çok iyi sonuçlar elde eden MİLKAR aynı zamanda Bahar Kalkanı operasyonunda da kullanılarak gücünü bir kez daha kanıtlayabildi.

Teknik Özellikler

RF Çıkış Gücü: Kullanıcıya özel çözümler üretilebilir.
• Karıştırma Tipleri: Sürekli, Arabakışlı, Hedef Tetiklemeli
• Karıştırma Modları: Tekli, Sıralı, Çoklu, Baraj, Reaktif
• Aldatma Yeteneği:
• Analog aldatma kaynakları (Mikrofon, ses kaydı, IF kayıt)
• Sayısal aldatma kaynakları (Belirlenmiş bit dizisi, IF kayıt)
• Demodülasyon: FM, AM, LSB, USB, CW
• Kayıt Modları: Ses ve IF Sinyal Kayıt Modları
• Güç (jeneratör): 220 / 380 ±%10 VAC, 50±3 Hz, 3 Faz
• İşletme Sıcaklık: -30° / +50°C
• Depolama Sıcaklık:-40° / +60°C
• Nem: 95% (yoğuşmasız)

https://www.youtube.com/watch?v=bYEfElElUiE

Yorum Yap

Yorum Yap