İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Silahlar
  3. Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12 JNG-90

Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12 JNG-90

featured

Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12 JNG-90 Jandarma Genel Komutanlığı ve MKEK tarafından projelendirilmiş ve tamamıyla yerli imkanlarla geliştirilmiştir. Türk Mühendisleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen Bora-12 Türk coğrafi koşullarına uygun olarak üretilmiştir. Yeni Milli Keskin Nişancı Tüfeği unvanını taşıyan Bora-12, MKEK tarafından Kırıkkale tesislerinde tasarlanıp proje haline getirilme çalışmaları yapılmaktadır. Oldukça geniş etki mesafesine sahip olan yeni silahımız 7,62 mm çapında 1200 metreye kadar tahrip edici ateş gücü sağlıyor. Tüfeğin üretiminde askeri personellerin daha iyi şekilde kavrayabilmesi için üretimi yapılmıştır. Aynı zamanda dipçik boy mesafe ayarı, tüfek elmas noktası gibi önemli özelliklerde ayarlanabilir vaziyette karşımıza çıkıyor.

Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12 JNG-90 En Uzun Menzilli İlk Silah

Bora-12 milli imkanlarla üretilen en uzun etkili keskin nişancı unvanını taşıyor. Yaklaşık olarak 5 yıllık projelendirme çalışmalarının ardından seri üretime geçerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmeyi başarabilmiştir. Silahın namlu çapı 7,62 kalibre olarak üretiliyor. Aynı zamanda JMK Bora 1200 metreye kadar atış yapma yaklaşık 1000 metreyi de hedef nokta atışı olacak şekilde vurabiliyor. Oldukça fazla özelliğe sahip olan yerli ve milli keskin nişancı tüfeğimiz güvenlik güçlerimiz tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bora-12 tüfeği ihracata açılarak Dünyanın farklı yerlerinde yer alan güvenlik güçlerine de satışı yapılıyor. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, Türkmenistan ve Suudi Arabistan da yer almaktadır. Silahının en etkili özellikleri arasında bulunan kısmı ise namlu ucunda soğuk dövme tekniğinin bulunmasıdır. Çekme çeliğe göre kat kat iyi olan yeni tasarım silahın gücüne güç katıyor.

Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12 JNG-90 Atış Hızı

Kurşunun namludan çıkış hızı yapılan testlere göre saniyede yaklaşık 840 metreye kadar ulaşabiliyor. Hesaplamalara göre büyük bir hızla ilerleme sağlayan mermi namludan çıktıktan sonra etkili menzili olan 1200 metreye 1.5 saniyede ulaşabiliyor. Yani “silah sesini duyduğunuzda hayattasınız demektir” ibaresi tam olarak bu silah için denilmiş diyebilir. 1200 metredeki uzaklıkta olsanız bile hedeften 1.5 saniye içerisinde kaçma şansınız neredeyse sıfıra iniyor. Silah milli olarak NATO standartlarına uygun olacak mühimmat şeklinde profesyonel olarak üretilmektedir.


TEKNİK ÖZELLİKLER


Kalibre 7,62x51mm NATO
Şarjör Kapasitesi 10
İlk Hız 860m/sn(LAPUA HPS 170 grain)
Ağırlık (Boş Şarjörlü) 6400 g
Uzunluk 1165 mm
Namlu Boyu 660mm
Menzil 1200 m
Çalışma Şekli Döner Mekanizma
Dağılım 0,3 MOA(100 metre mesafede 1cm)

Diğer yerli ve milli silahlarımız için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap