İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Silahlar
  3. Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

featured

Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetlerin piyade timlerinde yer alacak aynı zamanda G3 gibi piyade tüfeklerinin yerini alacak olan milli proje kapsamında üretimi gerçekleştirilmiştir. Milli Savunma Bakanlığının verdiği talimatla birlikte Şanlı ordumuzda Milli imkanlarla üretimi yapılan MPT-76 farklı modellerle karşımıza çıkıyor. Üretilen yeni piyade tüfeği NATO kapsamında gerekli olan büyün kuralları barındırarak yapılmıştır. Silah yapılan bütün testlerden de tam puan alarak kendi sınıfında bulunan silahları geri planda bırakmayı başarabilmiştir. Piyade tüfeği çok yönlü kullanılacak şekilde üretilmiştir. Her an montaja hazır kasası ve siyah asilliğiyle gözleri mest ediyor. Seri üretime geçen yerli silah 2016 yılında TSK ordusuna teslim edilmek üzere 500 MPT-76 teslimatı yapılmıştır. Daha sonra yüksek beğeni toplayan piyade tüfeği 26 bine yakın üretilerek piyadelere teslimatı sağlanmıştır.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Özellikleri

MPT-76, yerli piyade tüfeğimiz, her türlü koşulda sorunsuz şekilde kullanma fırsatını sunuyor. NATO tarafından hazırlanan sıcak, soğuk, kum, yağmur gibi ağırlaştırılmış 42 testten tam puan alarak sıralamayı hatasız olarak geçti. ABD şuan için envanterinde piyade tüfeği olarak M-16 silahını kullanıyor. Fakat M-16 NATO testlerinin sadece 25’ini başarıyla geçebiliyor. MPT-76 tüfeğimiz ise 42 testten sonra MKE firmasının hazırlamış olduğu 10 farklı testten de başarıyla geçerek adını tarihin en kapsamlı milli tüfeğe yazdırmayı başarabildi. Ek olarak normal piyade tüfeklerinde seri atışta 1000 mermi atıldığında kovan sıkışması gibi durumların 8’e kadar meydana gelmesi normal olarak karşılanmaktadır. Yerli piyade tüfeğimiz hata payını 3’e düşürerek bir rekora daha imza attı.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

MPT-76, ismini Milli Piyade Tüfeğinin ilk harflerinden almaktadır. Silah 600 metreye kadar tahrip edici gücüyle hedefini vurabiliyor. 7,62 mm’lik mermisiyle MPT-76 Türkiye’de yer alan bütün birliklere dağıtılarak olası bütün hava şartlarında denemeleri yapıldı. Silah oldukça yüksek performans sağlamasıyla ön planda dururken -40 soğuk ila +65 derece sıcaklığa kadar dayanabildi. Buda yoğun saldırılarda bile basınçlı sularda kullanma imkanı sunuyor. Silah namlusu, dipçiği, ve şarjör kapasitesi Türk Piyadelerin ihtiyaçlarına göre profesyonel şekilde tasarlandı.

Teknik Özellikler

MODEL MPT-76
KALİBRE 7.62 mm x 51
FONKSİYONEL PRENSİP Gaz Piston Sistemi
MERMİ BESLEMESİ Şarjör, 20
MERMİ KOVANI FIRLATIMI Sağ
ATEŞLEME MODLARI Tekli Atış / Sürekli Atış
EBATLAR
MAKS. UZUNLUK 938 mm
MİN. UZUNLUK 858 mm
GENİŞLİK 78 mm
YÜKSEKLİK 213 mm
NAMLU UZUNLUĞU 406 mm
AĞIRLIKLAR
ŞARJÖRSÜZ SİLAH 4270 gr
ŞARJÖR (tam dolu) 680 gr
ŞARJÖR (boş) 160 gr
DİĞER BİLGİLER
STANDART TETİK AĞIRLIĞI 30 N
ATIŞ HIZI Yaklaşık 600 atım/dk
NAMLU ÇIKIŞ HIZI 786 mt/sn
NAMLU PROFİLİ / Yiv-Set Sağa dönüşlü 6 yiv-set

Diğer yerli ve milli ürünlerimiz için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap