İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Silahlar
  3. MPT-55 Milli Piyade Tüfeği

MPT-55 Milli Piyade Tüfeği

featured

NATO mühimmatlarını kullanan MPT-76 Milli Piyade Tüfeği üzerinden geliştirilen yeni Milli Piyade Tüfeği MPT 55 silahı, 5,56×45 mm mühimmat kullanma özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Silahın oldukça büyük performanslar sağlamasından sonra seri üretime geçmesi için gerekli adımlar SSB tarafından atılmıştır. Milli Piyade Tüfeği olarak üretilen MPT-55 Milli Piyade Tüfeği iki farklı modeliyle üretilmektedir. İlk üretim Karabin modeliyle sıkça görünen kısa tipli silah modelidir. Silahın kısa olması hafif, etkili ve yüksek etkili silah modeli olmasına imkan tanıyor. Teleskopik, Plastik şarjörüyle birlikte ayarlanabilir dipçiği de bulunuyor. Karabin, genellikle meskun mahal operasyonlarda kullanılması öngörülmektedir. Etkili menzil olarak yüksek tahrip gücü 400 metreye kadar ulaşabiliyor. Aynı zamanda komando birliklerinde kolaylıkla kullanabileceği silah modelleri arasında yerini alıyor.

MPT-55 Milli Piyade Tüfeği Özellikleri

Milli Piyade Tüfeği olan MPT-55’in iki farklı modeliyle üretildiğini yukarda belirttik. İlk olarak bahsetmiş olduğumuz kısa modeline kıyasla yeni modelde uzun versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Uzun versiyona sahip olan MPT-55 2 kilo 200 gram ağırlığa sahiptir. Silah özellikleri olarak en çok dikkat çeken kısmı ise plastik kompozit şarjörünü taşımasıdır. Üniversal pikatini ray sistemi sayesinde de üzerine istenilen aksesuar eklenebiliyor. Etkili, hafif ve tutukluluk yapmayan özelliklerle tasarımı yapılan MPT-55’in uzun versiyonun kalifikasyon çalışmaları sürekli olarak devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde aktif olarak kullanılan piyade tüfeği G3 silahının yerini yakın zamanda MPT-76 MPT-55 ve KNT-76 alacaktır.

MPT-55 Özellikleri

MPT-55 Milli Piyade Tüfeği, 5.56×45 milimetreye sahip olarak iki farklı model bulunduruyor. Karabin tipi kısa modelinde ağırlığı 2 kilo 900 gram olan silah dakikada 750 mermi atıyor. Aynı zamanda plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği de bulunuyor. Uzun modeli ise üniversal pikatini ray sistemine sahip olarak üretilmektedir. Toplam 3 kilo 200 gram ağırlığında, plastik kompozit şarjörü sayesinde ise büyük performans sağlıyor. Millileşme süreci içerisinde en büyük başarıyı da elde ettiklerini söyleyebiliriz. Ürünün piyasaya tanıtılmasından sonra NATO testlerini başarıyla tamamlaması pek çok ülkenin yakından dikkatini çekmeyi başarabildi. Yakın zamanda belirli ülkelerin envanterine de girmeyi amaçlıyor.

Teknik Özellikler

Çalışma Şekli: Gaz Piston Hareketli Döner Başlı Kilitlemeli
Ateşleme Türü: Yarı Otomatik / Tam Otomatik
Atış Süratı (Sürekli): 800±100 Atım/Dakika
Şarjör Kapasitesi: 30
Ateşleme Hassasiyeti: 15-30 Newton
Ağırlık (Şarjörsüz): 3000 gr/ 3300 gr
Dipçik: Ayarlanabilir, 7 Kademe, 80 mm
Etkili Menzil: 400 Metre
Namlu Uzunluğu: 279.5 mm / 368.5 mm
Uzunluk: 730 mm / 800 mm
İlk Hız: 800 m/s – 850 m/s
Kalibre: 5.56×45 mm NATO
Dağılım: 4 MOA
Yiv Set Sayısı: 6

Diğer yerli ürünlerimiz için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap