İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. NAM-L ve MAM-C Bombaları

NAM-L ve MAM-C Bombaları

featured

NAM-L ve MAM-C Bombaları .Savaş meydanlarında kendine özel bir yer edinen Roketsan şirketinin İnsansız Hava Araçları (İHA) için geliştirilen özel yeni model olan mühimmat NAM-L ve MAM-C bombaları ilk defa Baykar Makine-Kalekalıp ortaklığıyla birlikte üretilen Bayraktar TB-2 İnsansız Hava Araçları sırasında gördüğümüz mühimmat ateş esnasında Roketsan tarafından yenilenen ve geliştirilen harp başlığına sahip olmasının yanında mini akıllı mühimmat olan MAM-L kullanıldı. Vestel markasının da bu süreçte etkin rol almasının yanında ürettiği bir diğer Karayel insansız Hava Aracının da yakın zaman içerisinde NAM-L kullanarak atış testlerinden sonra yerini alması merakla beklenmektedir.50 Ib (22 kg)hafif ağırlıkta ortalama uzunluğu 1 metreden de kısa olan MAM-L ile MAM-C neredeyse bütün ebatlardaki İnsansız Hava Araçları ve hafif taarruz uçaklarından kullanımı ve kilosunun kritik olduğu yer ve hava görevlerini için kullanımı esas alınarak yapılmış ve geliştirilmiş olan bu yerli füzeler hiç kuşkusuz alanında aranan araçlardan olmayı, ortaya koyulan genel özelliklerin dışına çıkarak tam atış ve doğru hedef ile kullanımı yönünde hiçbir aksaklık olmaması adına yerli  mühimmat olarak meydanlardaki yerini almıştır. Özellikleri açısından asıl farkların ve gelişmişliğin temel alındığı şu nitelikler de kuşkusuz makinenin tercih edilmesinde etkin rol almaktadır. Lazer aracı başlığıyla yüksek vuruş inceliğine sahip olup hareketli nesnelere karşıda oldukça etkili olduğu kanıtlanmış olup söylenmektedir.

BAYRAKTAR TB-2 NAM-L ATIŞI

Karayel İnsansız Hava aracının Dış özeliklerine bakıldığı zaman günümüzde bu alandaki ihtiyaçları en aza indirgediğini söyleyebiliriz. Kanatları altında biri sağda biri solda iki adet olmak üzere MAM-L füzelerini kusursuz bir şekilde taşıyabilmektedir. Bu alandaki gereksinimleri en aza indirmeye hedefleyen füze dünya genelinde de kendine saygın bir yer edinmeyi başarabilmiştir. Sayılı birçok büyük ülkelerden başta ABD, İsrail, Çin, Güney Afrika’dan sonra kendi silahlı insansız hava aracının da üreten Türkiye bu listede 6.sırayı almaya hak kazanmıştır.

VESTEL KARAYEL MAM-L ATIŞI

Roketsan firması tarafından üretimi yapılan MAM-L isimdeki mühimmatlar seri üretime girecek,MAM-L füzeleri Umtas Anti Tank füzeleri üzerinde geliştirilmiştir. Aynı zamanda mühimmat itki motoruna sahip değildir.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Zırhsız Kara Araçları, Radar Antenleri, Hafif Yapılar, Silah mevzileri Gibi Yumuşak olan hedefler ve 25 m Çaptan Büyük mevzide yayılmış askeri personeller, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili Harp Başlığının Olası Hedefleri arasında bulunuyor.

Teknik Özellikler

Çap   160 mm

Uzunluk   1 m

Ağırlık   22 kg

Maks. Menzil   8km

Güdüm   Lazer Arayıcı

Platformlar   İnsansız Hava Araçları (İHA)

Hafif Saldırı Uçakları

Diğer bomba ve füzeler için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap