İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Tabancalar
  3. Sar 109 T Özellikleri Nelerdir?

Sar 109 T Özellikleri Nelerdir?

Sar 109 T Özellikleri Nelerdir?, Sar 109 T Özellikleri Nelerdir?

Sar 109 T, modüller gövde yapı tasarımıyla oldukça büyük başarılar elde eden Sar 109 T silah modeli, yüksek hızlarda çalışabilme kapasitesi, hafif, etkili ve kolay kullanılabilir olması açısından kolluk görevlileri tarafından tercih edilmektedir. Sar 109 T Özellikleri Nelerdir? Türk Silahlı Kuvvetlerin pek çok silah tedarikini yapan Sarsılmaz silah firması, üretmiş olduğu Sar 109 T modeliyle birlikte MP5 silahının yerini alma görevini üstlenmeyi başarabilmiştir. Nota standartlarına uygun olarak üretimi yapılan Sar 109 T modeli aynı zamanda Sar 109C modelini de üreterek değişik alanlarda farklı özellikleriyle hizmet vermeyi amaçlıyor.  Aksesuar rayı üzerinde standart özelliklere göre üretilen üst bölümü sayesinde her türlü aksesuar takılabilmektedir. Görev değişikliklerine göre ışık, lazer, gibi önem arz eden ürünlerin kullanımı kolaylıkla sökülüp takılabilmektedir. Hadi göz atalım.

Sar 109 T Seri Atış Silahı

Sar 109 T Özellikleri nelerdir? Sar 109T modeli aynı zamanda iki farklı ateş desteği sunmaktadır. Görev alanlarda çevre koşullarına göre ayarlanabilir seri atış ve tek atış özellikleri de silahta yer almaktadır. Tetik yapısı standart yapı olan 25 N olarak ayarlanmıştır. Bunun sayesinde kolaylıkla seri veya tek atışa alınarak kullanılabiliyor. Silahın tam dolu olması ortalama 3132 gram olmasına denk gelmektedir. 10,20 veya 30 kapasiteli şekilde kullanılabilen silah, 705 mm uzunluğunda makineli tabanca kategorisine girmektedir. Silahın daha kolay şekilde kavranabilmesi açısında da ilk tutuş kabzası oldukça tutumlu şekilde üretilmiştir. Şarjör kapasitesi isteğe göre artırabilir olması ve namlunun 220 mm’lik yapıya sahip olması tercihleri kendisine yönlendirmesine olanak sağlıyor.

Sar 109 T Zenginleştirilmiş Üst Bölmesi

Nato standartlarına uygun şekilde üretilen yeni silah modelleri arasında yerini alan Sar 109 T modeli, kolluk kuvvetlerinin meskun mahal bölgelerinde kullanımını kolaylaştırmaktadır. Tamamen yerli imkanlarla özgün şekilde üretimi yapılan Sar109 T modeli, yüksek hızda çalışma kapasitesi ve yakın muharebelerde kullanılabilmesi adına bütün taktik ihtiyaçlarını karşılayabilmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Modüler gövde yapısı sayesinde gece operasyonlarında veya farklı doğa koşullarında görünürlüğü en yakın mesafeye düşürebilmek için güçlendirilmiş fonksiyonların ilave edilmesine olanak tanıyor. Genel özelliklerini aşağıdaki listede detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler

MODEL SAR 109T (Standart)
KALİBRE 9 mm x 19
FONKSİYONEL PRENSİP Geri Tepme
MERMİ BESLEMESİ Şarjör, 10/20/30
MERMİ KOVANI FIRLATIMI Sağ
ATEŞLEME MODLARI Tekli Atış
EBATLAR
MAKS. UZUNLUK 705 mm
MİN. UZUNLUK 620 mm
GENİŞLİK 55 mm
YÜKSEKLİK 277 mm (30 mermi)
NAMLU UZUNLUĞU 220 mm
AĞIRLIKLAR
ŞARJÖRSÜZ SİLAH 2442 gr
ŞARJÖR (tam dolu) 584 gr
ŞARJÖR (boş) 215 gr
DİĞER BİLGİLER
STANDART TETİK AĞIRLIĞI 25 N
ATIŞ HIZI Yaklaşık 900 atım/dk
NAMLU ÇIKIŞ HIZI 396 mt/sn
NAMLU PROFİLİ / Yiv-Set Sağa dönüşlü 6 yiv-set

Diğer yerli tabancalarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Sar9 Tabanca Özellikleri başlıklı makalemizde sar9 tabanca, Sarsılmaz tabanca ve yerli tabanca sar9 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap