İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. SARP – DUAL

SARP – DUAL

featured

Aselsan, Teknoloji ve silah tedariki açısından oldukça büyük başarılar elde etmeyi başarabilirken bir yandan da Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterini güçlü tutmak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bugüne kadar üretimleri yapılan Kirpi, Ejder Yalçın, Kobra gibi araçların üstlerine entegre edilen silah sistemi de yine aynı şekilde Aselsan tarafından yapılmaktadır. Aselsan SARP – DUAL olarak isimlendirmiş olduğu yeni teknolojisinde uzakta kumanda sayesinde hedefe odaklayabilme ve ateş etme özelliği taşıyor. Silah sistemi oldukça başarılı olan SARP-DUAL, 7,62 mm makinalı tüfek, 40 mm bomba atar, 12.7 mm uçaksavar ve yanında ek olarak monta yapılabilen 7,62 mm makinalı tüfek barındırabiliyor. Oldukça geniş yelpazeye sahip olan bu sistem personellerin daha iyi şekilde görevlerini icra etmesine olanak sağlıyor.

SARP-DUAL Uzaktan Kumandalı Sistem

Gelişmiş özelliklere sahip olan SARP-DUAL, komuta merkezi tarafından kontrol edilebilme özelliğini taşıyor. Kumanda merkezini yönetmekte olan personele bütün hava şartlarında profesyonel görüntü sağlayarak hedefin ıskalama oranını en aza indiriyor. Şuan içi Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirli araçlarında entegre edilen SARP-DUAL sistemi aynı zamanda tekerlekli ve paletli araçlar üzerine de sabit platform olarak monta işlemi yapılabiliyor. Sistem tamamen Aselsan mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. SARP-DUAL sayesinde meskun mahal operasyonlarında personeller daha güvenli şekilde hizmet sağlayabilmektedirler. Araç içerisinde veya dışarısında komuta merkeziyle yönetilebilme imkanının olması silah sistemini daha iyi plana çıkartmasına yardımcı oluyor.

Hareket Kabiliyeti ve Ana Silah Seçenekleri

Araç üzerine entegre edilen SARP-DUAL, 360 derece dönebilme kapasitesine sahiptir. Yükseliş olarak -30 /+60 aşağı yukarı doğru işlem yapabiliyorken yan tarafa 360 derece olacak şekilde kayar bilezik desteğiyle dönüşlerini alabilmektedir. Buda aracın kendisini döndürmesine gerek kalmadan atış imkanı sunuyor. Görev içerisinde bulunan personellerin yapabileceği tek işlem gerekli yere aracı park ederek ateş desteği sağlamasıdır. Ana silah seçeneği 3 farklı hizmet sunuyor. 1500 adet 7,62 mm, 400 adet 12,7 mm ve 96 adet ise 40 mm mühimmat taşıma kapasitesini sağlıyor. İstenildiği taktirde görev yerine göre ana silah seçenekleri belirlenebiliyor. Ek eksenli silah seçeneklerinde ise 400 adet 7,62 mühimmat hizmeti sağlıyor.

Teknik Özellikler

Silah Seçenekleri  

Ana Silah :7,62mm FN MAG58

Makineli Tüfek : 12,7mm M2HB

Makineli Tüfek : 40mm MK19 Mod3

Otomatik Bomba Atar

Eş Eksenli Silah  : 7.62mm FN MAG58

Makineli Tüfek : 7.62mm M240

Makineli Tüfek

Hareket Kabiliyet • Yükseliş  : -30° / +60°

 Yan  : n x 360° (Kayar Bilezik ile)

Diğer yerli silahlarımız için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap