İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. T-155 Fırtına Obüsü

T-155 Fırtına Obüsü

T-155 Fırtına Obüsü

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi maksadıyla üretilen T-155 Fırtına Obüsü birden fazla operasyonda aktif görev aldı. Fırtına obüsü göstermiş olduğu üstün başarısıyla birlikte teknik özellikleri de şaşırtmaya devam ediyor.T-155 fırtına obüsü, Türkiye silah sistemleri tarafından üretilen kundağı motorlu topçu sistemine sahip tank modeline sahip olan tiptir. Üzerine monte edilmiş olan 12 adet Hidro-pnömatik süspansiyon sitemi sayesinde engebeli alanlarda arazinin yoğun şekilde zorlu şartlar sunduğu yerlerde de kolayca kullanılmasına imkan sağlıyor. Görevinin böyle güzel icra etmesindeki temel prensip ise son teknolojiyle donatılmasıdır. Toplam güç ağırlığı 21bg/t olan, Fırtına obüsü, oluşan harekatları uzun süreli olarak destekleyebilmektedir. ADOP-2000 sistemi üzerinde sayısal verilerle entegre edilen obüs istenilen yerde kolayca haberleşme imkanı sunarak güvenlik, esneklik, süratli, mobil, beka kalitesi yüksek atış testlerinde tam isabet olacak şekilde görevini icra etme imkanı sunuyor.

T-155 Fırtına Obüsü Muharebe Sistemi

Obüs üzerinde bulunan muharebe sistemi sayesinde atış koordinatları kolay şekilde ana ekrana yansıyarak mesafe, atış hızı gibi gerekli olan bütün atış kontrol sistemini alma gönderme özelliğine sahiptir. Hareket halinde olan Fırtına Obüsü olası hedefi yok etmek için 30sn içerisinde atış pozisyonuna gelebilme ve ilk 15sn içerisinde ani atış yapma darbe olacak şekilde 8 atımlık atış görevini 1 dakika içerisinde tamamlayabilmektedir. Gerekli olan atış talimatı yaptıktan sonra 30sn içerisinde tekrardan hareket ederek bulunmuş olduğu konumu terk edebilmektedir. Buda atış sırasında Obüsün kolaylıkla hareket etmesine yardımcı oluyor. Özelliğin hızlı olması karşıdan gelecek olan atışlara karşı kendini güvenceye almasına avantaj tanımaktadır.

Atış Kontrol Sistemi

Aselsan tarafından üretimi yapılan fırtına obüsü, dört ana bölümden meydana gelmektedir. İlk hız ölçme radarı, otomatik namlu yönlendirme, atış kontrol bilgisayar, ataletsel seyrüsefer sistemi olacak şekilde obüsü oluşturacak temel bileşenler bir araya getirilmiştir. Fırtına obüsü, gerekli olan nişan alma, nişan dairesi gibi özellikleri yerine getirmeden kısa süre içerisinde mevzilenebilmektedir.  Sistemin en iyi özelliği ise aynı 8 ila 25 km arasında bulunan mesafeye üst üste 3 defa ateşleyebilmesidir. Buda bulunan hedefe aynı anda 3 fırtına obüsü görevini yapabilme avantajını sağlıyor.

Teknik Özellikler

47 ton ağırlık.

12 metre uzunluk.

3,5 metre genişlik.

3,43 metre yükseklik.

40 kilometre atış menzili.

65 km/h maksimum hız.

5 mürettabatlık kapasite.

ADOP-2000 sistemi.

Diğer yerli ve milli silahlarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap