İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. TSK Askeri Üsleri

TSK Askeri Üsleri

featured

TSK Askeri üstleri vs Türk Silahlı Kuvvetleri her geçen gün yerli ve milli imkanlarla daha güçlü hale gelerek Dünya sıralamalarında en iyisi olma yolunda ilerlemesini kat ediyor. Ülke sınırlarının korunması açısından üretilen bütün yerli silahlar TSK ’nın gücüne güç katarak kabiliyet kazanıyor. Durum böyleyken TBMM meclisi tarafından alınan bazı kararlar neticesinde TSK farklı ülkelerde TSK Askeri Üstleri kurarak güvenlik sağlamaya başladı. Türk askerleri uluslararası barış gücü sınırları içerisinde yurt dışında olan görevlerini başarıyla da yerine getirmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler ve NATO görevleri dışında Devletimizin belirlemiş olduğu Suriye, Katar, KKTC, Libya ve Somali bölgelerinde kendi girişimlerle asker görevlendirilmesi yapıldı. Ülke sınırlarının korunması açısından yapılan görevlendirmelerde üstün başarılar kayıt ediliyor.

TSK Askeri Üsler Nasıl Kuruluyor?

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de kendi kararlarıyla TBMM tarafından kabul edilen yasalara göre tezkerelerin oluşumuna onay verebiliyor. Verilen onayların ardından hangi koşullarda kaç kişilik personellerin görev yapacakları gibi temel konular baz alınarak onay işlemleri yapılıyor. Şuana kadar Libya ve Suriye’de yaşanan operasyonlarda TSK büyük verimler elde ederek ülke sınırların korunmasın da büyük başarı elde etti. TSK’nın yaptığı operasyonlar herkese açık şekilde yayınlanmaktadır. Haberlerde de sıkça görüyoruz ki Orta Doğuda ülkemizi tehdit altına almaya çalışan pek çok terör örgütleri TSK askeri personelleri tarafından imha edildi. Operasyonların başarıyla tamamlanmasından sonra Hatay gibi Suriye’ye sıfır noktasında komşu olan illerimiz refaha kavuştu.

Türkiye’nin Yurtdışındaki Askeri Üsleri

Türkiye terörle mücadele kapsamında ilk olarak ülkemize sınır olan Irak bölgelerinde askeri operasyonlar başlattı. Günümüzde halen aktif olarak devam eden operasyonlarda istenilen başarılar elde edilebildi. Yine aynı şekilde Suriye konumunda da pek çok farklı yerlerde TSK askeri üsleri bulunuyor. Son zamanlarda yaşanan operasyonlar neticesinde askeri sevkıyatlar sınırda devam ediyor. Somali, Afganistan, Katar, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Kosova, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Arnavutluk ve Sudan’da askeri üsler bulunuyor. Askeri personellerin sayısı ve üs bilgileri güvenlik açısından hiçbir şekilde paylaşılmamaktadır. Askeri üslerin kapatılması veya farklı yerlere taşınması gibi konularda gizlilik konuları içerisinde TBMM veya Cumhurbaşkanlığı onayıyla yapılmaktadır.

Diğer Yerli ve Milli silahlarımız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap