İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Savunma Sanayi Kurumları
 3. Türkiye’nin en iyi Savunma Şirketleri
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’nin en iyi Savunma Şirketleri

featured

Türkiye’nin en iyi yerli silahları yerli savunma şirketleri tarafından üretiliyor. Suriye’de kullanılan yerli silahlar güçlü mühendislerimiz, işini seven firmalarımız ve devlet desteği ile günden günden gelişmektedir. Türkiye son yıllarda mühendisliğe çok yatırımda bulunmuş, ar-ge çalışmalarını desteklemiş, kararlı ve güçlü bir devlet olarak sağlam adımlar atıp üstün nitelikli silahlar üretmeyi başarmıştır. Şu an ülkemizde bir çok savunma sanayi kuruluşları vardır ve bu firmalar ülkemiz ve askerlerimiz için gece gündüz demeden çabalayıp nasıl daha iyi oluruz diyerek çalışmaktadırlar.

Türkiye’nin en iyi savunma şirketi kimdir?

Türkiye’nin en iyi savunma şirketi deyince akıllara direk olarak ASELSAN gelmektedir. Daha önce geliştirdiği çığır açan teknolojik cihazların yanında günümüzde Aselsan

 1. Askeri haberleşme
 2. İnsansız sistemler
 3. Silah sistemleri
 4. Radar sistemleri ve daha bir çok konuda çalışmalar yürütmektedir.

ASELSAN’ın sahibi olduğu çoğu teknoloji şuan Türk Silahlı Kuvvetlerinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları Çok Namlulu Roket Atar Atış Kontrol Sistemi, 25 mm STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi ve 155 mm PANTER OBÜSÜ ATIŞ KONTROL Sistemidir.

Türkiye’nin En Yenilikçi Savunma Şirketi Kimdir?

Türkiye’nin en yenilikçi savunma şirketi benim açımdan TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayidir. En yenilikçi savunma şirketi deyince neden akıllara Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi gelir? TUSAŞ firması genel olarak Uçaklar, helikopterler ve uydular yapar. İşte bu yüzden bu firma en yenilikçi şirketlerden baş taraflarda kalmayı hak eder.

TUSAŞ NE ÜRETİR?

TUSAŞ ne üretir? TUSAŞ kimdir? TUSAŞ yani açılımı Türk Havacılık ve Uzay Sanayidir. Firma 1980’li yıllarda kurulmuş olup günümüzde 8000 den fazla çalışanı ile hizmet vermektedir. TUSAŞ bir çok farklı alanda üretim yapmaktadır, bu alanların en başında ise sınıfında dünya sıralamasına giren ORTA İRTİFA UZUN HAVADA KALIŞLI (MALE) İHA SİSTEM yani ANKA vardır. 2010 yılından beri piyasada olan bu İHA günümüzde aktif olarak kullanılmakta olup hali hazırda geliştirilmeye devam etmektedir. Bunun yanında DÜNYA ÇAPINDA, KENDİ SINIFINDAKİ EN ETKİN TAARRUZ HELİKOPTERİ olan T129 ATAK ‘da TUSAŞ tarafından geliştirilmiştir. Ağır taarruz helikopteri olan T129 ATAK şuanda ordumuz tarafından kullanılmaktadır.

Türk havacılık ve uzay sanayi bu projelerin yanında şunları da yapmaktadır;

 1. Hürjet
 2. Hürkuş
 3. Gökbey
 4. Aksungur
 5. Göktürk
 6. MMU ve daha fazlası Türk havacılık ve Uzay Sanayi tarafından üretilmektedir.

MAKİNA ve KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU NE ÜRETİR?

Makina ve kimya endüstrisi kurumu Türkiye’de üretim yapan bir kurumdur. Makina ve kimya endüstrisi kurumu 1920’li yıllarda kurulmuş olup, Milli Savunma Bakanlığına bağlıdır. Makina ve kimya endüstrisi kurumu ülkemiz için gerekli olan bilumum araç, gereç ve mühimmatı üretmektedir. Ayrıca bu kurum 1940’lı yıllarda Dünya’nın en kaliteli namlu çeliğini ve namlularını üreterek tarihe adını yazdırmıştır. Bunun dışında MKEK 1950’li yıllarda uçak üretmiş olup bu uçakları da ihracat yapmıştır. Merkezi Ankara olan MKEK ülkemiz Savunma Sanayinde, yerliliği artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler üretmek için çok sıkı çalışmaktadır.

BAYKAR SAVUNMA KİMDİR? BAYKAR SAVUNMA NE ÜRETİR?

Baykar savunma 1984 yılında kurulmuş ve kurulumundan itibaren yerli ve milli bağımsızlık için çaba sarf etmiştir.Baykar savunma Türkiye’nin ilk yerli ve milli İnsansız Hava Araçlarını üretmiştir. Baykar savunma ilk olarak Otomotiv yan sanayi üreterek işe başlamıştır daha sonraları ise 2000 senesinde İHA sistemleri için ar-ge çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmaların sonucunda şirket kendi yazılımları ile 2004 tarihinde ilk otomatik uçuş deneyimi yaşamıştır. Hava Harp Okulu Havacılıkta İleri Teknolojiler Sempozyumu katılımlarından hemen 1 sene sonra mini İHA işine başlamışlardır. 2007 senesinde ilk mini İHA’larını teslim eden şirket 2008 senesinden itibaren Bayraktar mini İHA için saha çalışmalarına ağırlık vermiştir.

Sene 2011 olduğunda Baykar Savunma Katar ülkesi ile anlaşma yapmış ve onlar için mini İHA üretmiştir.2014 tarihinde Bayraktar TB2 İlk Tam Otomatik Uçuş Testi başarıyla sonuçlanmış ve seri teslimat başlamıştır. 2015 yılında cansız mühimmatlar ile atışlar yapılmış, 2016 yılında Fırat Kalkanı Harekatında görev almıştır. Fırat Kalkanı Harekatı sonra müthiş işler çıkaran Bayraktar TB2 2018 yılında Zeytin Dalı harekatı için kullanılmış olup hemen ardırdan Ukrayna’ya ihracatı yapılmıştır. 2019 tarihinde Kuveyt’te TB2 İle 27 Saat 3 Dakikalık Uçuş Rekoru kırmıştır.Baykar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren ve yurt dışına ihraç edilen savunma teknolojilerinin başarısında da sürekli üretim ve geliştirme kültürü öncü rol oynamaktadır.Baykar Savunma kendi finanse ettiği Ar-Ge faaliyetleriyle Türk havacılık ve savunma tarihinde ilklere imza atmıştır. Türkiye’de %93 yerlilik oranına ulaşan Baykar, İnsansız Hava Araçları alanında  dünya çapında en ileri teknolojik sistemleri geliştirmeye devam etmektedir. 

OTOKAR ŞİRKETİ KİMDİR?

Otokar şirketi kimdir, Otokar şirketi ne yapar? sorusu bir çok kişi tarafından merak konusu olmuştur, savunma sanayisi sıralamasında en yukarılarda olan Otokar 2 bin kişiden fazla çalışanıyla minibüs, otobüs, zırhlı araç, treyler, hafif kamyon ve arazi aracı üreten bir Koç Holding iştirakidir. Üretimini Sakarya’da gerçekleştirir. Ürettikleri 35 bin den fazla araç Dünya genelinde 40’a yakın farklı ülke tarafından kullanılmaktadır.

OTOKAR NE ÜRETİR

OTOKAR ne üretir sorusuna verilmesi gereken cevap çok uzun olur çünkü OTOKAR çok güçlü ve donanımlı üretimler gerçekleştiren bir firmadır. OTOKAR ne üretir sorusuna cevap vermek için şu örnekleri verebiliriz;

 1. AKREP
 2. COBRA
 3. URAL
 4. TULPAR
 5. ARMA 8X8

Gibi dünyaca ünlü üretimler yapmaktadır. OTOKAR ayrıca KULE SİSTEMLERİ konusunda uzman bir şirkettir. Şirket bir çok Kule Sistemi üretmiş olup bu sistemler çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır .Türkiye’nin en iyi Savunma Şirketleri denilince OTOKAR’da bu listede yerini almaktadır.

Yazımızın 2.ci kısmını okumak için lütfen tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap