İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Füzeler
  3. UMTAS Yerli Menzilli Tank Savar Füze Sistemi

UMTAS Yerli Menzilli Tank Savar Füze Sistemi

featured

UMTAS Yerli Menzilli Tank Savar Füze Sistemi Yerli Savaş araçlarında etkin rol oynayan Roketsan şirketinin yapımıdır. Tanksavar füzenin kullanım alanı çok geniş olmasıyla birlikte bir tek Kara Sistemlerinde değil aynı zamanda Hava Sistemleri ve Deniz Sistemlerinde de eşsiz bir kullanım sunmaktadır. Birçok alana göre yapılımı esas alınan füzenin yapılan test atışlarında nokta atışları yapıldığı gözlemlenmiş olup hedefi ıskalamadığı yapılan çeşitli atış denemelerinde hem havada hem karada hem de denizde belirtilen noktaya kısa bir sürede keskin vuruşlar yapıldığı gözlemlenmiştir. Yapılan bir diğer başarılı atışlardan bir diğeri ise lazer güdümlü olan L-UMTAS la atışı yapılan Deniz Kuvvetlerine başlı SeaHawk helikopteri de suyun üzerindeki hedefi doğru koordine etmiş ve kusursuz bir atış sağlamıştır. UMTAS Yerli Menzilli Tank Savar Füze Sistemi

TANKSAVAR FÜZENİN YAPTIĞI BAŞARILI DENEMELER

UMTAS Yerli Menzilli Tank Savar Füze Sistemi. Roketsan şirketi tarafından üretilen yerli füze savarın kullanımı teknik detaylarla dolu olmasına rağmen kusursuzca kullanılmış sahalarda gözükmeye başlamış ve bölücü terör örgütlerine karşı kullanımlarında da etkin rol almaya başlamıştır. Başarılı atış denemelerinden sonra gönül rahatlığıyla kullanılan füzeler başarılı atışlarla hakkını vermeye devam ediyor. TCG Bartın Korvetinden füzeyle yapılan atışla ALBATROS-K su üstü dronu beklendiği gibi yerinde ve oldukça başarılı bir deneme atışı daha yapmıştır. Bütün bu denemelerin yapıldığı ve kayıt altına alınan görüntülerin halka açık bir şekilde Milli Savunma Bakanı resmi twitter hesabından bu başarılı atışları paylaşmıştır.

FÜZENİN ALANINDAKİLERDEN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Geniş bir yelpazede kullanım alanı sunan tanksavar füzenin birçok helikoptere entegre edilebilmesi ayırt edici özelileri arasında olmasını sağlayan unsurlardan biri olmasıyla birlikte yerli helikopter olan T129 Atak ve Bayraktarda da kusursuz bir entegreyi sağlıyor. Bünyesinde barındırdığı temel farklarından bir tanesi de ileri teknoloji gelişmelerden ödün vermeyerek günümüz savaş alanındaki neredeyse bütün zırhlı tehditlere karşı dik ve korkutucu bir duruş sergilemektedir. Hava koşulların ne durumda olduğundan etkilenmeyen füzenin bütün koşullara ve gece gündüz farklılıklarında da hassas vuruş tam isabetli atışlarıyla ve görüş açısında olmayan hedeflerde de başarılı vuruşlar yapıldığı gözlemlenmiştir. Türkiye’nin en uzun menzilli tank savar olma özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır.

FÜZE

Çap      160 mm

Uzunluk           1.8 m

Ağırlık  37.5 kg

Menzil 500 m – 8000 m

Arayıcı Başlık   Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı

Harp Başlığı Tipi          Reaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

Vuruş Modu    Yandan Vuruş/Üstten Vuruş

Kullanım Modları        At-Unut

At-Güncelle

LANÇER

Füze Kapasitesi           4

Ağırlık  60 kg

Standart Arayüzü        MIL-STD-1760

Diğer yerli füzelerimiz için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap