İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Tabancalar
  3. Yavuz 16 Tabanca Özellikleri

Yavuz 16 Tabanca Özellikleri

Yavuz 16 Tabanca Özellikleri, Yavuz 16 Tabanca Özellikleri

Yavuz 16 Tabanca Özellikleri. İnsanlar tarafından oldukça tercih edilen Yavuz 16 tabanca modeli farklı özelliklere sahip değişik kasa tipleriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor.Yavuz 16 Tabanca Özellikleri nelerdir?. En çok tercih edilen model Regard M.C serisi olarak yer almaktadır. Tabanca 9×19 kalibreye sahip olduğu için kullanıcılar tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor. Sağlamlığı güvenirliği ve yüksek etkili menzili sayesinde mükemmel atışlar yapılabilecek olanaklar sağlıyor. Özellikle de kendini korumak isteyen veya uzun mesafelerden gelecek olan hedefleri imha etme durumu yaşayan kişiler için ideal oranlar sunuyor. Kolaylıkla kavranabilir kasası ile ele tam oturacak şekilde tasarlanmıştır. Girsan silah üretici firması tarafından piyasa sunulan Yavuz 16 bugüne kadar en çok tercih edilen tabancalar arasında yerini alıyor.

Üstün Güvenirlikli Emniyet

Yukarda da belirttiğimiz üzere tabancanın en çok tercih edilmesindeki temel nokta silahın oldukça fazla güvenilir ve kolay taşınabilir durumu olmasından kaynaklanıyor. Emniyet sistemi birden fazla seçenek bulunduruyor. Horoz emniyeti, emniyet mandalı, iğne emniyet bloğu silaha üstün özellikler katıyor. Normal otomatik silahlarda merminin namlu ucunda olup olmamasını üst göstergede kontrol ederek öğrenebiliyoruz. Yavuz 16 Regard MC serisinde ise mermi olduğunda tabanca üstünde tırnaklı işaret belirterek kullanıcıyı bilgilendiriyor. Buda tabancanın kullanıcılar tarafından tercih edilmesindeki nedenlerine avantaj katıyor. Aynı zamanda emniyet sistemi kullanıcılarına “DECOCK/ GÜVENLİ HOROZ DÜŞÜRME” imkanını tanımaktadır. Buda aniden silahı çektikten sonra güvenli şekilde horozu indirme fırsatını veriyor.

Uzunluk Yükseklik Değerleri

Yavuz 16 tabancası gündelik hayatta belde kolaylıkta taşınabilme üstünlüğünü taşıyor. Uzunluğu 217 mm olan tabanca yükseklik 137 mm, genişlik olarak da 33 mm kapasiteye sahip olarak karşımıza çıkıyor. Gerek sivil insanlarda gerek ise de askeri memurlarda kolaylıkla taşınma olanaklarını barındırmaktadır.  MC ailesi içerisinde bulunan Yavuz 16 yerli imkanlarla üretilerek satışa sunuluyor. Girsan firması tarafından piyasaya sürülen tabanca, Türk Menşei taşımaktadır. Ağırlık açısından da beli yormayacak ağırlıkta olması tabancanın puanını yükseltiyor. Boş şarjörsüz olarak 874 gr/18 değerlerinde olan silah dolu olarak 90 +5 gr/ 280 gr olarak bulunuyor. Namlu uzunluğu ise 125 mm olacak şekilde üretimleri seri şekilde yapılmaktadır.

Silahın Teknik Özellikleri

Kalibre/Ateşleme Sistemi 9mm x19/Yarı Otomatik
Uzunluk/Yükseklik/Genişlik 217 mm/137 mm/33 mm
Ağırlık(Boş Şarjörsüz)/Şarjör Kapasite 874 gr/18
Boş Şarjör/Dolu Şarjör Ağırlığı 90 ±5 gr/280 gr
Namlu Uzunluğu/Yivler 125 mm/Sağ Yönde 6 Adet(250 mm)
Nişan Düzeni Sabit Düz Arpacık, Kırlangıç Geçme Yarıklı Gez(Ayarlı Gez Opsiyoneldir)
Tetik Hareketi Tek Hareket/Çift Hareket
Emniyet Sistemi Emniyet Mandalı, İğne Emniyet Bloğu, Horoz Emniyeti, Haznede Mermi Olduğunu Gösteren Tırnak Üzeri İşareti

Diğer yerli ve milli tabancalarımız hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Sarsılmaz SR-38 Tabanca başlıklı makalemizde Sarsılmaz sr 38, Sr 38 ve toplu tabanca hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap