İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Savunma Sanayi Kurumları
  3. Yerli Üretim Olan 10 Milli Silahımız

Yerli Üretim Olan 10 Milli Silahımız

featured

Ülkemiz ve yerli sanayimiz zırhlı araç, uçak, silah gibi büyük sanayi gerektiren araç ve gereçleri kendi üretemediği için yurt dışından alıyordu. Fakat son yıllarda üretme anlamında ciddi adımlar adım atılmış durumda. Sanılanın aksine günümüzde pek çok silah Türk mühendisler tarafından tamamen yerli malzemelerle üretilmekte. İşte bu yazıda tamamen yerli üretim olan 10 milli silahımızı göstereceğiz.

Milli Piyade Tüfeği – MPT

Ülkemizin piyade tüfeğini ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen MPT M16’ların 2 yıllık bir geliştirme sürecinde ortaya çıktı. 4 kg ağırlığında 600 m etkili mesafesi bulunan ve 20 mermi alan bu tüfek, 2011 yılından beri MKEK kurumu tarafından üretilmekte. Ayrıca bu silahın sır gibi tutulan projesi yabancı bir silah şirketine kaçak olarak satılmaya çalışılırken yakalandı ve bir fabrika müdürü tutuklandı.

mpt-76 resmi

BORA-12

MKEK tarafından geliştirilen ülkemizin ilk nişancı tüfeğidir. Yurt dışında yapılan bir yarışmada bir çok ülke silahlarına deyim yerindeyse toz attırmıştır. 1.2km etkili mesafesi bulunmaktadır. Ayrıca Bora 12 kardeş ülke Azerbaycan ordusuna da ihraç edilmekte ve ordu da aktif olarak kullanılmaktadır.

Bora silahı resmi

OTOKAR – KOBRA

Zorlu arazi sağlarını alt etmek için ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin istekleri doğrultusunda yol ve doğa şartlarında sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmek için Otokar tarafından tasarlanmıştır. Kobraların pek çok farklı versiyonu bulunmaktadır. 9 kişilik mürettebat taşımak kapasitesiyle, hafif silahlarla donatılmış aynı zamanda 4×4 olan bu zırhlı araç 1997 yılından beri ülkemizde üretilmektedir. 

Kobra aracı Resmi

ANKA – İNSANSIZ HAVA ARACI

Girilmesi riskli olan bölgelerde orduya ve ülke güvenliği için keşif, gözetleme ve hedef tespiti amacıyla üretilmiştir ve üreticisi Anka Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’dir. 2010 yılında ilk olarak göklere çıkan ANKA tüm testlerden geçerek 2013 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Rakiplerine oranla daha büyük ebatlara sahiptir ve etkili savaş taktikleri ile donatılmıştır.

AnkasihaResmi

ROKETSAN – TANKSAVAR FÜZE SİSTEMİ

Sahip olduğu üstün mühendislik ve yüksek teknoloji sayesinde oldukça etkil tahrip gücüne sahip olan bu füze Roketsan tarafından üretilmiş olup ülkemize kazandırılmıştır. Bu füze helikoptere takılmak için uygundur. Her türlü şartlarda zırhlı araçları imha edebilecek olan bu füze aynı zamanda lazer güdümlüdür.  Fırlatıldığı andan itibaren hedefe odaklanıp kilitlenebilir ya da havada hedef değiştirerek başka bir hedefe saldırısı komutlanabilir.

Tank savar resmi
ROKETSAN RESMİ

T129 – ATAK HELİKOPTERİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından üretilen bu helikopter etkili bir hava aracıdır. Çok ağır olmaması sayesinde hızı yüksektir ve yüksek irtifada etkili olabilir. Yerli üretim silahlarımız ile güçlendirilmiş T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteridir. Helikopterin geliştirilmeleri devam etmektedir.

ATAK-129 Helikopteri

ALTAY – MİLLİ TANK

2007 yılında Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi tarafından başlatılan çalışmalar sayesinde modern savaş meydanlarına uygun bu tank ortaya çıktı. Ağır bir ana muharebe tankı olan Altay’ın diğer tankların aksine hareket kabiliyeti yüksektir. Ayrıca tankın kimyasal, biyolojik, nükleer ve radyoaktif ortamlara rahatlıkla girebilmesi için özel bir koruyucu bir sistem geliştirilmiştir. Diğer tanklarda bulunmayan ilginç bir diğer sistemse tanksavarlara karşı geliştirildi. Geliştirilen bu sistem Altay tankını imha etmek için atılan bir roketatar mermisini çok kısa sürede havada algılıyor ve otomatikman tanksavar mermisini havada imha ediyor.

Altay tankı Resmi

SOM FÜZESİ

Her parçası TÜBİTAK tarafından geliştirilen Som füzesi şu anda seri üretimde ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmiş durumda. Bu füzenin 300 Km menzili bulunuyor. Ayrıca hedefe giderken kendi küçük kanatçıkları ile yön değiştirebiliyor ve havada diğer füzeler tarafından imha edilemiyor. GPS ile 300 km ötedeki bir hedefe kendi kendisine gidebilen bu füze ayrıca havadan, karadan ve denizden fırlatılabildiği gibi çok yüksek de tahrip gücüne sahiptir. 

Som Füzesi Resmi
Som Füzesi Resmi

MİLGEM – MİLLİ GEMİ

Milli ve Gemi kelimelerinden ortaya çıkan MİLGEM’in 2004 yılında büyük bir gizlilikle çizimleri bitirildi. 2005 yılında ise inşa süreci başladı. 3 yılda bitirildi ve 2008 yılında denize indirildi. 99 metre uzunluğunda ki MİLGEM, son teknoloji sistemlerle donatıldı. Gemide korunma için torpido aldatma sistemi, saldırı için de pek çok ağır top bulunmakta. İlk üretilen MİLGEM aktif olarak şu an Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor, ikincinin üretim aşaması devam ediyor. 

Milgem Ada Sınıfı Korvet

    

TF X AVCI UÇAĞI

1983 üretimi olan bir çok başarıya imza atan F16 uçakları gelişen teknoloji bir çok değişime uğramış ve ülke ihtiyaçlarını hala karşılamaktadır fakat bu gerçek uçaklarımızın eskidiği gerçeiğini değiştirmemektedir. Bu sebeple f16 sonrası kullanılmak üzere TF X AVCI UÇAĞI projesi başlatılmıştır. Henüz bilgi sahibi olamadığımız bu proje uzun dönemde başarı getirecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap