İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli Silahlar
  3. YERLİ VE MİLLİ KESKİN NİŞANCI TÜFEKLERİ
Trendlerdeki Yazı

YERLİ VE MİLLİ KESKİN NİŞANCI TÜFEKLERİ

featured

Yerli ve milli keskin nişancı tüfeklerinden birisi olan MKEK JNG-90 yada diğer adıyla BORA-12’i tanıyalım.

MKEK JNG-90 diğer adıyla Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği 

Teröristlerin korkulu rüyası olan MKEK JNG-90 diğer adıyla BORA-12 Türk keskin nişancı tüfeği Jandarma Genel Komutanlığı ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından geliştirilmiş olup, kahraman Türk askerlerinin kullanımına sunulmuştur. 

BORA-12 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

MKEK JNG-90 veya diğer adıyla Bora 12, 7.62mm mermi kullanmaktadır ve kullandığı üstün dürbün ve uzun namlusu sayesinde  1Km nokta hedefi ve 1.2km tesirli hedefi ile düşmanı kolayca avlayabilmektedir. Bora-12 günümüz şartlarına göre üretilmiş olup, dünya basınında geniş yer edinmiştir.Yerli Keskin Nişancı BORA-12

 
TEKNİK ÖZELLİKLER
Kalibre 7,62x51mm NATO
Şarjör Kapasitesi 10
İlk Hız 860m/sn(LAPUA HPS 170 grain)
Ağırlık (Boş Şarjörlü) 6400 g
Uzunluk 1165 mm
Namlu Boyu 660mm
Menzil 1200 m
Çalışma Şekli Döner Mekanizma
Dağılım 0,3 MOA(100 metre mesafede 1cm)
 
 
 
 
 

Yerli Keskin Nişancı BORA-12 RESİMLERİ

Neden Keskin Nişancı Silahı Kullanırız?

Sürekli gelişen teknoloji askeri alandada yüzünü göstermiş ve silahlar üstün derecede gelişmiştir. Daha 1900’lü yıllara kadar bilinmeyen üstün mercek ve dürbün sistemleri uzun namlulu keskin nişancı silahları ile birleşince kullanan orduya güç katmıştır. Örnek vermek gerekirse Amerikan yapımı olan M21 Keskin Nişancı Tüfeği sadece afganistan’da bir çok operasyonda kullanılmış ve karşı tarafa büyük zararlar vermiştir. Daha önce bünyesinde bir çok keskin nişancı tüfeği bulunduran şanlı Türk ordusu Bora-12 ile millileşme yolunda büyük atmış ve daha ucuz maliyetle daha üstün yetenekli MKEK JNG-90 yani Bora-12’i bünyesine katmıştır.

İlk keskin Nişancı Silahı Ne zaman İcat Edildi?

Modern Longbow Örneği
Modern Longbow Örneği

İlk keskin nişancı silahı için kesin bir tarih veremesekte bu silahın fikri çok öncelere kadar dayanır. Çok eski tarihlerde insanlar daha uzaktaki hedefleri vurmak için ingilizce dilinde ”LONGBOW” denilen yayları geliştirmiştir, çünkü ne kadar uzak o kadar güvenlik anlamına gelir. Bu yaylar sayesinde insanlar avcılık konusunda çağ atlamış ve mızraklarla avlanması imkansız olan av hayvanlarını yaylar ile avlamaya başlamıştır.

“İngiliz bir tenekecinin 1640 yılında teleskopik eski tip tüfek dürbününü icat etmesinden sonra geçen üç asırlık evrimden sonra kaliteli bir tüfeğin üzerine monte edilmesiyle bugün uzak mesafelerden, isabetli atış yapılabilmektedir. Etki mesafesi bazı durumlarda o kadar artmıştır ki,şanssız kurbanın arkadaşları tüfeğin ateşlenme sesini bile duymakta güçlük
çekmektedir (Ultimate Sniper, 2018).

Craig Harison ( Soldan birinci)
Craig Harison ( Soldan birinci)

1700’lü yılların sonuna kadar geçen zamandaki silahlar en fazla 90 metre atış mesafesine sahipken  2000’li yıllara geldiğimizde işler tamamen değişmiş olup 2009 Kasım ayında İngiliz keskin nişancı Craig Harison’un 2470 metreden iki Taliban militanını vurmayı başarmıştır.

 

 

 

Keskin Nişancı Silahı Maliyeti Nedir?

Keskin nişancı silahlarının fiyatları üretildiği ülke, üzerindeki teçhizat ve özelliklerine göre değişmektedir. Bireysel olarak silahlanmanın yasal olduğu Amerika ülkesinde çokca sevilen bir silah olmasına rağmen ülkemizde sadece oyunlarda görülmektedir. Ortalama olarak bir keskin nişancı silahı 500 Dolar ile 20.000 Dolar arasında seyretmektedir.

Mosin Nagant 91/30 PU EX Sniper 1942 Keskin Nişancı Tüfeği

İyi yetişmiş bir keskin nişancı, ölü başına harcayacağı ortalama 1.3-1.7 arasında mühimmat sarfıyla muharebe sahasının en düşük maliyetli silahıdır. Asimetrik maliyet açısından bu maliyetin bir top mermisi, roket
veya bir savaş uçağının saldırısıyla mukayese edilebilmesi söz konusu değildir. Motivasyon kapsamında muharebe motivasyonu muharebe için eğitilmiş ve görevlendirilmiş güvenlik birimlerine yöneliktir. Güvenlik güçlerinin
harekât ortamında mücadele etmelerini sağlayan muharebe motivasyonu; harekât alanı, muhtemel zayiat ve başarı şansı, sevk ve idare kabiliyeti, grup dayanışması gibi çok sayıda faktöre bağlıdır (Oetting, 2015: 68-77).

Keskin Nişancı Nitelikleri Nelerdir?

Keskin nişancı esasen avcı gibi deneyimli, rekabetçi, silahlara meraklı, hızlı keskin değerlendirme ve zihnî muhakeme yapabilen, stres altında etkin işler görebilen, duygusal yönden düzenli bir hayata sahip,sabırlı, ayrıntıya dikkat eden, yalnızlığa tahammül edebilen, durumu değerlendirme açısından tarafsız kalabilen bir kişiliktir (Amerland, 2017:13)

Yorum Yap

Yorum Yap