İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yerli ventilatör geliştirildi

Yerli ventilatör geliştirildi

featured

Korona virüsünün büyük bir salgına dönüştüğü zamanlarda ventilatör ülkelerin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi. 2012 Yılında başlanan yerli ventilatör projesi ise birkaç gün önce tamamlandı.Yerli Ventilatör nedir?


Türkçe karşılığı solunum cihazıdır. Korona virüsü insanların akciğerini mahvettiği için dünya üzerinde büyük bir solunum cihazı sıkıntısı çıkmıştır. Her gün çıkan binlerce hastalığı düşündüğümüzde ise yetmemesi oldukça normal bir durum.5 senelik beklenti sonunda bitti


Ar-Ge çalışması olan solunum cihazı üretimine yaklaşık 5 sene önce başlandı. Son günlerde biten bu çalışma sayesinde Türkiye ‘de ilk ileri düzey solunum cihazı üretildi. Türkiye üzerinde bu tarz çalışmaların Durum oldukça iç açıcı olsa da büyük bir sorun var. Başlangıç için çok düşük sayıda cihaz üretildi. Şu ana kadar yapılan üretim bırakın bir dünyayı; bir şehiri idare edebilecek kadar bile değil. Bu yerli projenin devlet yetkilileri ve yatırımcılar tarafından desteklenerek en kısa sürede seri üretime geçmesini beklemekten başka bir şansımız bulunmuyor.Solunum cihazı ne için kullanılır?


Akciğerin işlevini yerine getiremediği durumlarda bazı makineler yardımı ile organların yerinin alınması sağlanır. Bu çok iyi bir çözüm gibi görünse de insanlar tamamen makineye bağlı olarak uzun bir süre yaşayamaz. Genellikle organ nakli yapılacağında ve yatalak hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Virüs gibi akciğer iflasını sağlayan durumlarda da kullanılabilmektedir.

Ayrıca her solunum cihazının aynı işlevi yerine getirdiğini düşünmek de yanlış olur. Bazı cihazlar basınçlı solunum havası sağlayarak uyku sorununu gidermek için kullanılırken (uyku kalitesini arttırmak, yüksek tansiyonu önlemek, uyku apnesini iyileştirmek ve benzeri), bazı cihazlar yukarıda bahsettiğimiz gibi aciliyeti olan (yoğun bakım) durumlarda kullanılabilmektedir.

Solunum cihazı ne kadar?


Bu sorunun net bir cevabı yok. Her üründe olduğu gibi her solunum cihazının da farklı özellikleri bulunmaktadır (Şarj kapasitesi, parça kalitesi, cihazın özellikleri ve benzeri). Tabii ki cihazın markasının da fiyatın artmasında büyük bir rolü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden her cihazın kendine özel fiyatı bulunmaktadır.

Diğer yerli ürünlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap